Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Duża liczba ofert pracy dla nauczycieli. Czy powinna niepokoić?

W bazie ofert pracy dla nauczycieli warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty jest teraz ponad 350 propozycji. Dotyczą one wszystkich przedmiotów – od nauczania początkowego, przez przedmioty zawodowe po przedmioty ścisłe.

Od pierwszego września w wielu szkołach może zabraknąć nauczycieli – uważa prezes warmińsko-mazurskiego okręgu ZNP Janusz Koziński.

Problem braku nauczycieli zdecydowanie się nasilił. Duża część nauczycieli rezygnuje z pracy w zawodzie. To jest związane z wysokością zarobków, ale też z planowanymi zmianami w oświacie, w tym ze wzmocnieniem roli kuratora. Młodzi absolwenci studiów pedagogicznych, wiedząc, jaka jest wysokość zarobków i jakie są perspektywy na przyszłość, szukają bardziej intratnych posad.

00:00 / 00:00

Sytuacja jest pod kontrolą i nauczycieli w nowym roku nie zabraknie – uspokaja zastępca warmińsko-mazurskiego kuratora Wojciech Cybulski.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, kiedy wprowadzaliśmy reformę edukacji wieścił, że będą masowe zwolnienia i tej pracy nie będzie, natomiast dzisiaj zmienił zupełnie pogląd i twierdzi, że nauczycieli brakuje. Młodzi ludzie chętnie podejmują pracę w szkole. Ja tylko przypomnę, że w latach 2018-2019 zostały zrealizowane cztery podwyżki i te pobory nauczycieli są naprawdę godne.

00:00 / 00:00

Jego zdaniem liczba wakatów nie jest większa niż w poprzednich latach i dyrektorzy na czas zorganizują obsadę pedagogiczną w szkołach.

Wojciech Cybulski podkreślił także w rozmowie z Radiem Olsztyn, że wprowadzone 2 i 3 lata temu 4 podwyżki sprawiły, że zarobki nauczycieli są już na dobrym poziomie.

Podobna sytuacja jest też w innych regionach – na przykład w bazie kuratorium w województwie podlaskim jest też około 350 ofert, natomiast w pomorskim nawet 2 razy więcej.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, nauczyciel, nauczyciele
Wakacyjne remonty w szkołach i przedszkolach dobiegają końca

Dobiegają końca wakacyjne remonty w elbląskich placówkach oświatowych. Część z nich planowana była już wcześniej lub jest kontynuacją szerszej modernizacji. Prace muszą zakończyć się przed początkiem...

Zamknij
RadioOlsztynTV