Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krystyna Neugebauer nie żyje. Lekarka i działaczka miała 98 lat

18 grudnia 2021 roku zmarła Krystyna Neugebauer. Miała 98 lat. Była lekarzem medycyny, wieloletnim pracownikiem olsztyńskiej służby zdrowia, działaczką społeczną, humanistką.

Dzieciństwo i młodość spędziła na Kresach, skąd w maju 1945 r. wraz z rodziną została przesiedlona do Olsztyna. Studiowała medycynę w Poznaniu. Następnie została skierowana do szpitala w Murckach na Śląsku, gdzie spędziła dwa lata. Po stażu, udało jej się uzyskać posadę w olsztyńskiej poliklinice, wówczas Szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Tam, zgodnie z uzyskaną specjalizacją, pracowała na oddziale dermatologicznym, gdzie włączyła się w działalność koła naukowego prowadząc je przez osiem lat z ogromnym zaangażowaniem. Właśnie tam wzmacniała się jej potrzeba naukowego podejścia do medycyny i rzeczywistości.

W latach 60. objęła posadę dyrektora Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej. Przez kolejnych 15 lat zgłębiała zagadnienia związane z rozprzestrzenianiem się chorób wenerycznych oraz możliwościami ich prewencji i leczenia. Po przejściu na emeryturę, we wczesnych latach 80., jeszcze bardziej zaangażowała się działalność społeczną związaną nie tylko z medycyną, ale również z ruchem ochrony życia i ochrony praw dziecka.

Walczyła o naturalne porody w olsztyńskim oddziale Towarzystwa Rozwoju Rodziny, Komitecie Ochrony Praw Dziecka, Polskim Towarzystwie Higieny Psychicznej. Jej kolejną wielką pasją była szeroko rozumiana ekologia. Poszerzała wiedzę w tym zakresie oraz łączyła zakres ekologiczny z medycyną naturalną, co bardzo rzutowało na jej praktykę lekarską. Nie uciekała od zdobyczy nauki i interesowała się jej osiągnięciami, jednak nie przekreślała sił własnych organizmu oraz sił przyrody. W związku z tym często sięgała po naturalne metody lecznicze, zalecając w pierwszej kolejności stymulowanie odporności co w tamtym okresie było stanowiskiem odosobnionym. Jako jedna z pierwszych alarmowała o nadużywaniu antybiotykoterapii i sama jej nie zalecała, poza sytuacjami absolutnie tego wymagającymi. Prowadziła edukację w szkołach powszechnych, medycznych i pielęgniarskich oraz w ośrodkach duszpasterskich. Ściśle współpracowała z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim.

Pisała artykuły specjalistyczne oraz popularnonaukowe do prasy branżowej i ogólnopolskiej, była współautorem książek z tego zakresu m.in. książki „Dar życia”. Jedno z jej ostatnich wystąpień miało miejsce w 2003 r. w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, kiedy to podczas wieczorów zamkowych wspominała swojego kolegę Andrzeja Skrobackiego – lekarza, historyka medycyny.

Za swoją działalność została wielokrotnie uhonorowana. Ostatnim i najważniejszym z medali był medal Benemerenti przyznany w 2007 r. przez papieża Benedykta XVI za długoletnie i wyjątkowe zasługi. Odznaczona została również Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Była przede wszystkim lekarzem humanistą! W całości, od początku do końca, od rana do wieczora, zawsze zgodnie z przysięgą Hipokratesa, na pierwszym miejscu miała każdego pacjenta! Nie była zwykłą żoną, mamą i babcią, bo była zupełnie niezwykłym człowiekiem o wielu pasjach i niespożytej chęci pomagania innym

– napisali o zmarłej bliscy.

Uroczystości pogrzebowe Krystyny Neugebauer odbędą się w poniedziałek 27 grudnia 2021 r. o godzinie 13.00 w katedrze św. Jakuba w Olsztynie, a następnie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie.

Redakcja: M. Rutynowski/inf. własna

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wigilia dla samotnych i potrzebujących. Caritas zaprasza

W 44 miastach - również w Olsztynie - Caritas Polska organizuje wigilie dla potrzebujących. Dziś i jutro 12 tysięcy osób zasiądzie do wspólnej wieczerzy lub dostanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV