Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kończy się remont zabytkowego Kanału Dobrzyckiego. To jeden z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w kraju

Kanał Dobrzycki – najstarszy kanał w Polsce. Fot. A. Kulik

Jeszcze w grudniu mają zakończyć się prace przy umocnieniu brzegów i pogłębieniu Kanału Dobrzyckiego, który łączy jezioro Ewingi z Jeziorakiem.

Wykopany w XIV wieku kanał, jest najstarszym tego typu obiektem hydrotechnicznym w kraju.

Rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz poinformował, że dzięki wykonanym pracom, znacznie poprawią się warunki do żeglugi i w przyszłorocznym sezonie z Kanału Dobrzyckiego będą mogli swobodnie korzystać wodniacy. Prace o wartości prawie 1 miliona 400 tysięcy prowadzone są na zlecenie Wód Polskich.

Ta droga wodna wchodzi w skład systemu wodnego Kanału Elbląskiego. Jest to nie tylko najstarszy kanał żeglowny w Polsce, ale też jedno z najbardziej malowniczych krajobrazowo miejsc Pojezierza Iławskiego.

Kanał Dobrzycki w średniowieczu miał 800 metrów długości, a obecnie prawie 2 i pół kilometra. Został pogłębiony i poszerzony w XIX wieku podczas budowy Kanału Elbląskiego. Dzięki temu wówczas pomiędzy Zalewem a Elblągiem kursowały statki parowe.

Kanał Dobrzycki – najstarszy kanał w Polsce. Fot. A. Kulik

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP (M.Boguszewski)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, remont, Kanał Dobrzycki, jezioro Ewingi
Własnymi siłami wyremontowali Halę Atleticon w Elblągu. Sportowcy mogą już korzystać z obiektu

Bokserzy, zawodnicy sambo i ciężarowcy z elbląskich klubów sportowych będą teraz mogli trenować w świetnych warunkach. Po modernizacji została oddana w ich ręce słynna Hala Atleticon,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV