Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne alarmy bombowe w szkołach. „To dla nas niepotrzebny stres”

Matura w LO II. Fot. Przemysław Getka

Już o godzinie 6 rano olsztyńska policja otrzymała zawiadomienie o alarmach bombowych w 11 szkołach, w których maturzyści będą pisać egzamin z matematyki. Wczoraj było sześć takich alarmów, wszystkie fałszywe.

Policjanci rozpoczęli czynności, polegające na sprawdzeniu pomieszczeń i są w stałym kontakcie z dyrekcją szkół, bo to właśnie dyrektorzy są odpowiedzialni za ewentualną ewakuację, oraz za przesunięcie egzaminów maturalnych. Na chwilę obecną wszystkie szkoły są sukcesywnie sprawdzane, nie stwierdziliśmy na razie, aby gdziekolwiek doszło do faktycznego zagrożenia

– powiedział Rafał Prokopczyk z olsztyńskiej policji.

00:00 / 00:00

O wczorajszych alarmach bombowych większość maturzystów dowiedziała się dopiero po napisaniu egzaminu. Ich zadaniem to dodatkowy, niepotrzebny stres.

00:00 / 00:00

W Warmińsko-Mazurskiem informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych dotarły do około 50 szkół. Poza Olsztynem były m.in. w Elblągu, Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Szczytnie, Olecku, Mrągowie, Iławie, Ostródzie, czy Braniewie. Ewakuowano internat w Szczytnie. Podobne sygnały docierają do szkół w całej Polsce. Jak poinformowało Radio Olsztyn warmińsko-mazurskie kuratorium oświaty, w żadnej ze szkół z tego powodu nie odwołano egzaminu.

Policja przypomina, że za fałszywe alarmy grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Ich sprawca będzie tez musiał pokryć koszty akcji ratunkowych.

274 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników o 9.00 rozpoczęło maturę z matematyki. Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich. Matura z matematyki to zarówno test, gdzie zdający muszą wybrać jedną poprawną odpowiedź, jak i zadania otwarte, gdzie maturzyści sami rozwiązują zadania lub odpowiadają na pytania. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi mogą zdobyć maksymalnie 50 punktów. Żeby zdać trzeba mieć minimum 30 procent.

Na salę maturzyści mogą wziąć ze sobą linijkę, cyrkiel i kalkulator z najprostszymi funkcjami. Zdający dostali też tablice i wzory matematyczne. Na napisanie egzaminu mają 170 minut.

 

Autor: D. Grzymska/A.Socha/IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w matura, maturzyści, Rafał Prokopczyk, alram bombowy
Nietypowa interwencja policyjnych wodniaków. Funkcjonariusze „eskortowali” sarnę pływającą w jednym z olsztyńskich jezior

W niedzielę po południu funkcjonariusze z Olsztyna zajęli się… pływającą sarną. Policyjni wodniacy patrolowali jezioro Ukiel w Olsztynie, gdy zauważyli płynące zwierzę. Bali się, czy nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV