Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kłusownictwo powoli zanika. Leśnicy podsumowali akcję „Wnyk”

Wilk, który wpadł we wnyki. Fot. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Leśnicy – w Międzynarodowym Dniu Lasów – podsumowali akcję „Wnyk” przeprowadzoną na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Dobra wiadomość jest taka, że kłusownictwo powoli zanika, a zła, że wciąż jest to spory problem – mówi rzecznik dyrekcji Adam Pietrzak.

W tym roku leśnicy znaleźli około 130 wnyków, to dużo i mało. Problem trochę zanika, w zeszłym roku znaleźliśmy 300 wnyków a przez 6 lat akcji usunęliśmy 1500 wnyków

– mówi Adam Pietrzak.

Najczęściej we wnyki wpadają sarny i dziki, ale niedawno we wnyk złapała się wadera – samica wilka. Szczęśliwie zwierzę udało się uratować.

Weterynarz, który uśpił wilka, by go zbadać i uwolnić z wnyka uznał, że rana jest niegroźna i samica może wrócić do lasu

– mówi Adam Pietrzak.

Jednak w wielu przypadkach jest już za późno – dodał Adam Pietrzak. Wnyki są także zagrożeniem dla psów, które, mimo zakazu, są puszczane w lasach.

Lasy to obecnie ponad 29 procent powierzchni Polski. Do 2020 roku ma to być 30 procent, a do 2050 – 33 procent powierzchni kraju.

Międzynarodowy Dzień Lasów obchodzony jest po raz 6.

Jeleń wpadł we wnyk

Wnyk

Wnyk

Autor: P.Karpiszen
Redakcja: A.Socha

Więcej w wnyki, leśnicy
Bielik uratowany przez ornitologów z Bukwałdu znów wpadł w zastawione wnyki

Niedługo cieszyła się wolnością samica bielika, która pod koniec stycznia została wypuszczana po leczeniu w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie koło Dywit. Drapieżnik trafił pod...

Zamknij
RadioOlsztynTV