Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bielik uratowany przez ornitologów z Bukwałdu znów wpadł w zastawione wnyki

Fot. D. Grzymska

Niedługo cieszyła się wolnością samica bielika, która pod koniec stycznia została wypuszczana po leczeniu w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie koło Dywit.

Drapieżnik trafił pod opiekę specjalistów. Jak wyjaśniała dr Ewa Rumińska prowadząca Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich 4-letnia samica znów wpadła w pułapkę.

Tym razem stan bielika był krytyczny, ale po tygodniach rehabilitacji powoli dochodzi do siebie. Ewa Rumińska podkreśla, że wnyki są śmiertelnym zagrożeniem dla drapieżnych ptaków.

Ptak już wcześniej był wyjęty z wnyków. Rehabilitacja orlicy trwała krótko. Wymieniono został nadajnik i została wypuszczona. Po kilku tygodniach ptak znów wpadł w pułapkę i gdyby nie interwencja Ptasiej Straży najprawdopodobniej by zginął.

Ornitolodzy obserwując jego współrzędne z GPS zorientowali się, że orzeł od kilku godzin nie zmienia położenia. Gdy przyjechali na miejsce, bielik był w stanie przedagonalnym. Teraz jego stan się poprawia.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChrony

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Orzeł, Dywity, wnyki, leczenie, bielik, Bukwałd
Kula plazmowa i wirujące krzesło na interaktywnej wystawie. Do Dywit przyjechał naukobus

Prawie półtora tysięcy uczniów zwiedziło interaktywną wystawę z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która przyjechała do podolsztyńskich Dywit. Uczniowie mogli się przekonać, że nauka przez eksperymentowanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV