Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedyś Boże Narodzenie na Warmii wyglądało inaczej…

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Dawniej na Warmii w Boże Narodzenie święcono wino przyniesione przez wiernych. Miało ono służyć jako dodatek do ciasta pieczonego w Sylwestra.

W święta na Warmii nie można było ciężko pracować. Zabronione było zwłaszcza wykonywanie prac związanych z ruchami okrężnymi, np. szycie „na okrętkę” przez gospodynie mogło wróżyć szybkie urodzenie się cieląt z zaszytymi pyskami.

Prace związane z przędzeniem miały oznaczać „pokręcenie się spraw w gospodarstwie” albo „nadejście wilków”. Smażenie skwarek mogło spowodować zagnieżdżenie się wszy, a gotowanie grochu – pojawienie się wrzodów u domowników.

Najbezpieczniejsze było spędzanie czasu z najbliższą rodziną i odłożenie domowych obowiązków na później oraz… wróżenie. Wiele wróżb dotyczyło pogody i przyszłości. Przepowiadając przyszłość, lano roztopiony ołów do misy z wodą albo chowano pod talerzami zrobione z ciasta przedmioty. Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia spędzano dawniej na Warmii w podobny sposób.

(karp/łw)

 

Więcej w Boże Narodzenie, święta, Warmia
Świąteczne zwyczaje na Żuławach

Dzielenie się opłatkiem, wigilijna kolacja, kolorowa choinka i prezenty - to ogólnie znane wszystkim zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Są też mniej powszechne kultywowane obyczaje regionalne....

Zamknij
RadioOlsztynTV