Aktualności
Kaziuki-Wilniuki po raz 33. odwiedziły miasta Warmii i Mazur
To jeden z najstarszych festiwali kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej na obecnych ziemiach Polskich. Na Warmii i Mazurach odbyły się Kaziuki-Wilniuki. Koncertom towarzyszyły Jarmarki Wileńskie z regionalnymi potrawami i rękodziełem. Koncerty i jarmarki odbyły się w kilku miastach: w Kętrzynie, Olsztynie, Szczytnie, Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach.
Festiwal jest organizowany od 33 lat. Jest to święto Polaków zamieszkałych na Wileńszczyźnie i tych, którzy po traumie wojennej znaleźli swoje miejsce w naszym regionie. Co roku, od trzydziestu lat, na początku marca, do Olsztyna przybywają zespoły folklorystyczne z Litwy i nie tylko na tradycyjny już Koncert Kaziukowy. Impreza ma stałą publiczność, a sale koncertowe nierzadko są wypełnione do ostatniego miejsca.
– Początkowo były to spotkania z mieszkańcami, którzy pamiętali Wileńszczyznę z lat młodości. W 1990 roku nawiązaliśmy współpracę z Kurierem Wileńskim i od tego czasu najpiękniejsze zespoły, dziennikarze, twórcy ludowi przyjeżdżają na ziemię warmińsko-mazurską, aby spotkać się z rodziną, Polakami. – wspomina Jolanta Adamczyk – dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury, który jest współorganizatorem i koordynatorem imprezy. – Dzięki tej imprezie zachowaliśmy gwarę wileńską, kuchnię, plamy niepowtarzalne, które starszym przypominają zapach łąk wileńskich, a młodych uczą kultury kresowej.
Z kresowiakami Polskie Radio Olsztyn rozmawiało także o sytuacji Polonii na Litwie. Według Jadwigi Podmostko, dziennikarki Kuriera Wileńskiego, Polacy nie spotykają się z wrogością. – Nikt nas z chodników nie spycha. – mówiła. Twierdzi jednak, że zamarła dyskusja m.in. na temat zwrotu ziem, które niegdyś należały do Polaków. – Tylko 35% Polaków, mieszkańców Wilna, odzyskało swoją ojcowiznę.
Kaziuki-Wilniuki są organizowane w nawiązaniu do jarmarku odpustowego w Wilnie, który odbywa się od ponad 400 lat. Jego historia sięga początku XVII wieku, kiedy na ołtarze wyniesiono królewicza Kazimierza. Papież Urban III zezwolił na obchody rocznicowe z racji uznania św. Kazimierza za patrona Litwy. Święty Kazimierz (1458-1484) – wnuk Władysława Jagiełły, a syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki – od najmłodszych lat odznaczał się wielką wrażliwością i pobożnością. Wiosną 1483 r. przybył na Litwę, gdzie otrzymał urząd podkanclerza litewskiego. Wiódł życie na poły zakonne: nosił włosiennicę i pościł, wiele czasu spędzał na modlitwie. Zmarł 4 marca.
……………………………………
Program 33. Festiwalu Kaziuki – Wilniuki
- Kętrzyn – 3 marca, godz. 17 (sala widowiskowo-sportowa)
- Olsztyn – 4 marca, godz. 11 (Auditorium Maximum)
- Szczytno – 4 marca, godz. 17 (Miejski Dom Kultury)
- Lidzbark Warmiński – 5 marca, godz. 12 (Lidzbarski Dom Kultury) – Wielka Gala Kaziukowa!
- Bartoszyce – 5 marca, godz. 17 (Bartoszycki Dom Kultury)
Występują:
- Zespół Tańca Ludowego PERŁA z Niemenczyna (Litwa)
- Zespół Tańca Ludowego PERŁA WARMII (Lidzbark Warmiński)
- KAPELA ŚWIĘTOJAŃSKA z Sużan (Litwa)
- Zespół TUMIELANKA (Litwa)
- Trio Wileńska biesiada
Prowadzenie:
- Anna Adamowicz – Ciotka Franukowa
- Dominik Kuziniewicz – Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek
(mlew/łw)