Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karol Karski: Komisja Europejska stosuje podwójne standardy ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Europoseł Karol Karski. Fot. twitter polityka

– Wielka Brytania buduje napięcie, bo chce uzyskać lepsze warunki wyjścia z Unii Europejskiej – przekonuje europoseł PiS Karol Karski, który był gościem Porannych pytań. We wtorek brytyjski parlament większością głosów odrzucił negocjowane od wielu miesięcy porozumienie w sprawie wyjścia z Unii.

Jeśli Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty bez porozumienia, formalnie będzie traktowana jako kraj trzeci. Termin opuszczenia Unii upływa 29 marca tego roku. Karol Karski twierdzi, że nie dojdzie raczej do ponownego referendum, w którym władze Wielkiej Brytanii ponowiłyby pytanie o wyjście z Unii.

Natomiast szefowa brytyjskiego rządu Theresa May zaprosiła liderów partii zasiadających w Izbie Gmin na pilne konsultacje ws. brexitu. Jak mówi – deklaruje chęć współpracy, która ma doprowadzić do „wywiązania się polityków z obietnicy złożonej obywatelom po referendum”.

Europoseł PiS zwracał także uwagę, że Komisja Europejska wnioskuje o wstrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej ze względu na lobbing ze strony Rosji. Podkreślał, że w jego ocenie Komisję cechują podwójne standardy:

Po wpłynięciu wniosku rozpoczęły się już pierwsze prace Komisji w tym zakresie i pierwsze jej wątpliwości. Do tej pory nie były one formułowane. Jednocześnie mamy do czynienia z sytuacją, w której na Bałtyku budowany jest Nord Stream 2. Powoduje on poważne zaburzenia ekologiczne. W tej sytuacji Komisja Europejska nie reaguje. Dlaczego? Ponieważ jest to interes niemiecko-rosyjski. Według mnie Niemcy są najbardziej prorosyjskim państwem Unii Europejskiej.

Budowie Nord Stream 2 twardo sprzeciwia się Rumunia. Ostatnio zaproponowała nowelizację przepisów, które utrudnią powstanie tego gazociągu. Jak wynika z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia pod tą propozycją podpisało się 13 krajów członkowskich. Polscy eksperci i dyplomaci w Brukseli mówią, że Warszawa jest zadowolona z propozycji Rumunii, bo znajdują się w niej jednoznaczne zapisy o konieczności uregulowania nowych gazociągów łączących kraje Unii z państwami spoza niej.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Karolem Karskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Mierzeja Wiślana, komisja europejska, Karol Karski, brexit
Jerzy Wilk: włączenie się Komisji Europejskiej w sprawę przekopu Mierzei Wiślanej jest niepokojące

  Jak poinformowało ministerstwo gospodarki morskiej, Komisja Europejska chce zbadać decyzję środowiskową zezwalającą na budowę. Ministerstwo szykuje odpowiedź. Zdaniem Jerzego Wilka sytuacja jest niepokojąca. Poseł  przyznał...

Zamknij
RadioOlsztynTV