Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Wilk: włączenie się Komisji Europejskiej w sprawę przekopu Mierzei Wiślanej jest niepokojące

Poseł Jerzy Wilk. Fot. A. Puzdrowska

  Jak poinformowało ministerstwo gospodarki morskiej, Komisja Europejska chce zbadać decyzję środowiskową zezwalającą na budowę. Ministerstwo szykuje odpowiedź. Zdaniem Jerzego Wilka sytuacja jest niepokojąca. Poseł  przyznał w Porannych pytaniach, że liczy na to, że cała sprawa zakończy się na wyjaśnieniach.

Mam nadzieję, że na tym się skończy. Pan minister przygotowuje odpowiedź. Zawsze budzi to niepokój gdy Unia Europejska zaczyna interesować się tymi sprawami, podobnie było w sprawie Białowieży, a wcześniej Rospudy i mamy przykre doświadczenia.

Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną został ogłoszony z końcem grudnia. Inwestycja łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma zakończyć się w 2022 roku.

Gość Porannych pytań  komentował także sprawę zarobków w NBP. Zdaniem  Jerzego Wilka zarobki kluczowych osób w NBP powinny być jawne. Przedstawiciele partii rządzącej zapowiedzieli przygotowanie ustawy, która nie tylko ujawni, ale też ustali górną granicę osób zajmujących kierownicze stanowiska w NBP. To pokłosie medialnych doniesień o tym, że jedna z dyrektorów w banku zarabia ponad 60 tysięcy złotych miesięcznie. Jerzy Wilk mówił, że zarobki w Narodowym Banku Polskim nie mogą być nadmiernie wygórowane.

Wynagrodzenia powinny być ekwiwalentne do odpowiedzialności. Natomiast ze względu na to, że jest to instytucja państwowa wydaje się, że ta skromność powinna dotyczyć wszystkich. Prezydent zarabia nieco ponad 20 tysięcy złotych brutto, premier około 20 tysięcy, ministrowie znacznie mniej. najwyższy czas to przeciąć i ustalić pewną hierarchię

Z zapowiedzi polityków PiS wynika, że posłowie zajmą się przepisami dotyczącymi wynagrodzeń w NBP na najbliższym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się w najbliższą środę.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Jerzym Wilkiem

Jerzy Wilk jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Elbląga. Fot. K. Pakulnicki

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zarobki, kanał, mierzeja, przekop, Jerzy Wilk, NBP
„Przekop Mierzei nie zagraża ekosystemowi Zalewu Wiślanego”. Macierewicz i Gróbarczyk o interwencji Rosji w Komisji Europejskiej

Antoni Macierewicz ocenia, że działania Komisji Europejskiej w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej wynikają ze wzmacniania się lobby rosyjskiego w Niemczech i we Francji. Komisja Europejska zwróciła...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV