Jerzy Woźnicki: biorąc pod uwagę jak finansowana jest polska nauka to jej wyniki są zdumiewająco wysokie
O kondycji i przyszłości polskiej nauki mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn profesor Jerzy Woźnicki, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jak przekonywał profesor Jerzy Woźnicki najważniejszą sprawą dla środowiska akademickiego i polskiego świata nauki jest ustawa 2.0, czyli prawo o szkolnictwie wyższym.
Powinna zostać zwiększona kompetencja i autonomia samych uczelni w kształtowaniu struktur wewnętrznych. Zmienione powinny być organy, pozostawione do decyzji statutu (…) Rektorzy powinni być wybierani poprzez organy wewnętrzne. Chcemy uproszczenia obiegu środków finansowych, uelastycznienia struktur i sposobów prowadzenia studiów, krótko mówiąc tworzenia warunków do tego, żeby uczelnie łatwiej mogły się wiązać różnymi więzami współpracy.
Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwracał uwagę na kondycję szkolnictwa wyższego w Polsce
Jeżeli popatrzymy na potencjał uczelni mierzony stanem kampusów, liczbą centrów naukowo-badawczych, instytutów, czy aparatury naukowej to powiem, że kondycja nigdy nie była tak dobra. W latach 2007-2013 wydatkowaliśmy na te cele ponad 20 miliardów złotych. Efekty są porażające w sensie pozytywnym (…) Problemem jest, jak zaludnić laboratoria zdolną młodzieżą, albo zdolnymi naukowcami z zagranicy. Niż demograficzny przekłada się na malejącą liczbę studentów studiów nie stacjonarnych. Z tym problemem borykają się uczelnie (…) W wielu przypadkach studia te są zamykane, co czasem poprawia jakość studiów. Martwić się trzeba fundamentalnym i utrzymującym się, od kilkudziesięciu lat, niedofinansowaniem polskich uczelni. Nakłady na studenta, jak porównam z takimi krajami jak Słowacja, Czechy, czy Węgry, są nieporównywalnie niższe niż nakłady na studenta w Unii Europejskiej. Kilkadziesiąt razy mniejsze są też nakłady na badacza naukowego (…) Jeżeli zważyć na to jak finansowana jest polska nauka to jej wyniki są zdumiewająco wysokie. W rankingach jesteśmy na 19-20 miejscu na świecie (…) W Polsce brakuje prestiżu instytucji. Trzeba go podnosić wiążąc się współpracą z najlepszymi ośrodkami naukowymi europejskimi, amerykańskimi, chińskimi i japońskimi. Trzeba na to czasu i pieniędzy (…)
Posłuchaj rozmowy Mai Kwiatkowskiej z Jerzym Woźnickim
(BSChromy)