„Jakość powietrza w naszym regionie nie jest dobra”. Przeczytaj opinie ekspertów
Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Dziś w Bliższych Spotkaniach poruszyliśmy temat skażenia powietrza.
Pierwszym gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była Joanna Kazanowska, warmińsko-mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
I. Malewska: Proszę powiedzieć, jaka jest jakość powietrza w naszym regionie?
J. Kazanowska: Jakość powietrza i jego wpływ na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie ludzi nabiera coraz większego znaczenia. Wzrasta nasza świadomość społeczna i wiedza. Wiemy, jakie negatywne skutki powodują zanieczyszczenia. Raport WHO wskazuje, że mamy skażone miasta. Natomiast nasz region ma lepszą jakość powietrza, ale to nie znaczy, że dobrą.
K.Kaszubski: Pada więc mit mówiący, że na Warmii i Mazurach jest najczystsze powietrze w Polsce?
J. Kazanowska: Ciężko to powiedzieć. W niektórych regionach, gdzie indywidualne gospodarstwa domowe są ogrzewane złej jakości paliwem i mają przestarzałe piece, zanieczyszczenie jest duże. Jeżeli chodzi o miasto Olsztyn, najwyższe wartości skażenia powietrza są w dzielnicach domków jednorodzinnych – Zielona Górka, Dajtki i Osiedle Mazurskie.
K. Kaszubski: Czy inne większe miejscowości w naszym regionie, jak Elbląg czy Ełk są także zagrożone wysokimi wartościami zanieczyszczenia?
J. Kazanowska: Ocenę jakości powietrza w naszym regionie wykonujemy w trzech strefach: strefa – Miasto Elbląg, strefa – Miasto Olsztyn i strefa warmińsko-mazurska. Ostatnia ocena jakości powietrza przeprowadzona w 2016 roku wskazuje, że w strefie – Miasto Elbląg oraz strefie warmińsko-mazurskiej został przekroczony docelowy poziom benzopirenu (związek chemiczny występujący m. in. w smogu – A.D).
I. Malewska: Czyli głównym problemem zanieczyszczenia powietrza jest to, czym ogrzewamy domu, a nie spaliny naszych samochodów?
J. Kazanowska: To nie tak. Źródła emisji są różne. Tutaj mówimy o sektorze komunalno – bytowym związanym z ogrzewaniem indywidualnym domostwa. Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie w Polsce, to ten sektor dominuje (52% wszystkich zanieczyszczeń). Transport samochodowy również odgrywa znaczącą rolę w zanieczyszczeniu, szczególnie w dużych aglomeracjach.
Posłuchaj całej rozmowy z Joanną Kazanowską.
Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach był Kamil Sułkowski – rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie.
I. Malewska: Do Straży Miejskiej trafiają telefony dotyczące czarnego dymu z kominów?
K. Sułkowski: Czarny dym, który może sugerować spalanie odpadów bardzo często pojawia się w zgłoszeniach, które otrzymujemy, szczególnie w okresie grzewczym. Od września ubiegłego roku do chwili obecnej wpłynęło 170 tego typu zgłoszeń.
I. Malewska: Jak wygląda procedura w takiej sytuacji?
K. Sułkowski: Patrol wysłany przez dyżurnego pod wskazany adres kontroluje i weryfikuje, czy faktycznie do dochodzi do spalania odpadów. Strażnicy mają prawo wejść na posesję, skontrolować palenisko w domu i przekonać się na własne oczy, czy używany jest materiał opałowy czy też odpadowy.
I. Malewska: Co dzieje się w momencie, kiedy stwierdzicie, że w danym gospodarstwie domowym pali się odpadami?
K. Sułkowski: Spalanie odpadów jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych.
Posłuchaj całej rozmowy z Kamilem Sułkowskim.
Doktor inżynier Kazimierz Warmiński z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego wyjaśniał, co to jest smog i radzi, jak z nim walczyć.
Posłuchaj całej rozmowy z dr inż. Kazimierzem Warmińskim.
Jak jakość powietrza może wpływać na nasz organizm, opowiadała profesor doktor habilitowany nauk medycznych UWM, Anna Doboszyńska.
Posłuchaj całej rozmowy z prof. Anną Doboszyńską.
Redakcja: A. Dybcio