Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?


Okulary przeciwsłoneczne stanowią wspaniały dodatek do modnej stylizacji i nie wyobrażamy sobie bez nich lata. Na lokalnych straganach, w marketach, a nawet w drogeriach dostępnych jest tysiące wzorów we wszystkich możliwych kolorach, nawet tych najbardziej fantazyjnych. Niestety zakup przypadkowych okularów przeciwsłonecznych ma wymiar wyłącznie estetyczny, a w dłuższej perspektywie czasu jest niebezpieczny dla zdrowia oczu. Głównym zadaniem tego produktu jest ochrona narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, na które jesteśmy narażeni – w większym lub mniejszym stopniu – każdego dnia, niezależnie od pory roku. Jak prawidłowo wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Zakupy tylko u zaufanego producenta

Okulary przeciwsłoneczne kupione na straganie w turystycznej miejscowości mogą mieć zastosowanie jako ciekawy rekwizyt podczas sesji zdjęciowej lub na domówce. Natomiast jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne) do codziennego użytku należy postawić bezkompromisowo na zaufanego producenta, który posiada niezbędne certyfikaty jakości potwierdzające ochronę przeciwko UVA i UVB. Taki produkt będzie zdecydowanie droższy, ceny standardowych okularów przeciwsłonecznych to między 150-300 złotych i idą w górę w zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań. Warto obserwować ulubione sklepy (https://www.wokularach.pl/), które zajmują się dystrybucją sprawdzonych produktów i przejrzeć ofertę, by znaleźć coś dla siebie.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych?

Czym różnią się od siebie okulary przeciwsłoneczne, pomijając konkretne modele? Jak sprawdzić, czy dany produkt posiada filtr UV? Kupując okulary na bazarze czy w markecie bardzo rzadko można znaleźć jakiekolwiek informacje na temat ich produkcji. Zwykle podany jest kraj pochodzenia (np. Made in China) oraz oznaczenie typu tworzywa, z jakiego zostały zrobione oprawki i metody segregacji. Właściwie okulary przeciwsłoneczne powinny mieć natomiast informację na temat filtru, która zazwyczaj jest oznaczona jako UV 400, który zapewnia 100% ochronę przed promieniowaniem słonecznym – uwaga na podróbki – każda inna wartość, np. 4000 to po prostu wyobraźnia „producenta”. Także podczas zakupów (np. za pośrednictwem sklepu internetowego) w opisie okularów można znaleźć wyraźne oznaczenie konkretnego modelu, np. Fresco FS 379 C2 czy Senja 8160 C1.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne (https://www.wokularach.pl/jakie-okulary-przeciwsloneczne-wybrac) i na co jeszcze zwrócić uwagę? Oprócz oznaczenia filtru UV, ważna jest informacja o filtrze polaryzacyjnym, który redukuje oślepiające światło, m.in. promienie słońca odbite od wody czy od śniegu, trzeba sprawdzić czy dane okulary są wyposażone w powłokę antyrefleksyjną zapobiegającą odbijaniu się światła od okularów (czyli właściwie od oka) oraz upewnić się, czy posiadają oznaczenie CE, poświadczające, że zostały zrobione zgodnie z restrykcjami i normami Unii Europejskiej i przeszły odpowiednie kontrole. Czasem zdarza się, że okulary przeciwsłoneczne mają też filtr fotochromowy, który przydaje się osobom noszącym na co dzień okulary korekcyjne – dzięki czemu mogą one dostać jeden produkt o podwójnym zastosowaniu. Po wyszukaniu wszystkich niezbędnych informacji należy dopasować odpowiedni model do twarzy. Istotne, by szkła nie zaburzały w żaden sposób pola widzenia, nie były ani za małe, ani za duże. Czy kolor okularów przeciwsłonecznych ma znaczenie? Tak! Kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych jest zależny od zastosowanego filtra, który może spełniać dodatkowe funkcje ochronne, np. niebieskie szkła są idealne podczas zmiennych warunków pogodowych i tłumią kontrast (świetne np. na narty), żółte lub pomarańczowe poprawiają ostrość widzenia po zmroku (dobry wybór dla kierowców czy wieczornych sportowców), brązowy filtr na szkłach pozwala oczom lepiej odpocząć.

Artykuł sponsorowany

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w okulary, artykuł sponsorowany
Najważniejsze kwestie związanie z ubezpieczeniem OC

Ubezpieczenie samochodu to obowiązkowy element posiadania pojazdu. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o najważniejszych kwestiach związanych z polisą OC. Dzięki temu podczas wyboru polisy...

Zamknij
RadioOlsztynTV