Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najważniejsze kwestie związanie z ubezpieczeniem OC

Fot. mat. prasowe

Ubezpieczenie samochodu to obowiązkowy element posiadania pojazdu. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o najważniejszych kwestiach związanych z polisą OC. Dzięki temu podczas wyboru polisy będziesz wiedzieć, co tak naprawdę kupujesz.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Najłatwiej powiedzieć, że to zależy. Nie ma jednego sposobu na określenie stawki polisy OC. Każde ubezpieczenie jest inne, a na jego wysokość wpływa indywidualna sytuacja konkretnego kierowcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej tu: https://najtaniejuagenta.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/

OC jest obowiązkowe

Zgodnie z przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że wymóg dotyczy posiadaczy samochodów osobowych i ciężarowych, przyczep i naczep, motocykli oraz maszyn rolniczych. Co do zasady nie ma odstępstwa od tych przepisów.

Brak OC skutkuje nałożeniem grzywny

Ze względu na obowiązkowy charakter polisy OC warto wspomnieć o tym, że brak ważnego OC skutkuje nałożeniem na właściciela pojazdu kary finansowej. Wysokość grzywny jest ściśle związana z poziomem płacy minimalnej w danym roku oraz okresem, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych wyglądają następująco:

do 3 dni – 1120 zł,
od 4 do 14 dni – 2800 zł,
powyżej 14 dni – 5600 zł.

OC chroni sprawcę

Jeśli spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie, ubezpieczyciel pomoże Ci pozbyć się wszelkich konsekwencji finansowych. Oznacza to w praktyce, że weźmie na siebie wypłatę odszkodowań. Warunek jest jednak jeden – nie możesz być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających w momencie zdarzenia.

Każde OC chroni w ten sam sposób

Ubezpieczenie OC ma to do siebie, że gwarantuje zawsze ten sam zakres ochrony niezależnie od tego, gdzie i za ile zostanie kupione. W związku z tym nie ma najmniejszego sensu wykupowanie najdroższej polisy, ponieważ nie zapewni Ci ona niczego więcej niż standardowe oferty. Skup się lepiej na renomie towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym chcesz podjąć współpracę. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie opinii w Internecie. W końcu nie ma bardziej wiarygodnego źródła niż klienci.

Wysokość składki zależy od wielu czynników

Ubezpieczyciele, podczas wyliczania wysokości składki, biorą pod uwagę wiele czynników. Wynika to z faktu, że każdy kierowca jest inny i ma swoją unikalną historię ubezpieczeń. Poniżej znajdziesz najważniejsze elementy, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę podczas kalkulacji OC:

– stan cywilny,
– liczba posiadanych dzieci,
– wiek,
– od kiedy masz prawo jazdy,
– przeszłość ubezpieczeniowa,
– zniżki za bezszkodową jazdę,
– miejsce zamieszkania,
– marka i model pojazdu,
– rok produkcji pojazdu
– pojemność silnika,
– miejsce garażowania.

Skorzystaj z Internetu

Jeśli zastanawiasz się poważnie nad zakupem polisy ubezpieczeniowej OC, koniecznie skorzystaj z Internetu oraz ogólnodostępnych kalkulatorów. Dzięki tym narzędziom uda Ci się w szybki i pozbawiony formalności sposób sprawdzić, ile będzie kosztować Twoje potencjalne ubezpieczenie.

Sprawdź swoje wyliczenie ubezpieczenia samochodu w kalkulatorze najtaniejuagenta.pl. Pamiętaj też, że towarzystwa bardzo często oferują swoim klientom rabaty za zakup więcej niż jednego produktu oraz skorzystanie z oferty online. Sprawdź już dzisiaj i nie przepłacaj za OC.

 

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ubezpieczenie
Oszukał Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przedsiębiorca z Rozóg może spędzić 10 lat w więzieniu

Przedsiębiorca z Rozóg koło Szczytna odpowie przed sądem za oszustwa i wyłudzenia na szkodę Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Według śledczych, mimo, iż zatrudniał osoby niepełnosprawne...

Zamknij
RadioOlsztynTV