Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Jak wygląda polska obrona przeciwlotnicza? Oceniali posłowie z regionu

Fot. P. Getka

– Mamy dwie baterie patriotów i widzimy, że jest to stanowczo za mało – alarmował w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej dodał, że nasza obrona powietrzna jest dopiero w budowie.

Systemy Wisła i Narew są cały czas w budowie. Chociaż minister Błaszczak, w jednym z tweetów, informował, że „zbudowaliśmy wielowarstwowy system obrony przeciwlotniczej. Dzięki staraniom rządu PiS nasze niebo jest bezpieczne”.

Posłanka PiS Iwona Arent broniła ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zaznaczając, że żaden kraj nie ma obecnie 100% skutecznej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Nasze niebo jest bezpieczne. Takie przypadki, incydenty się zdarzają. Nie jesteśmy w stanie wojny. Gdybyśmy byli w stanie wojny, to nasza czujność byłaby większa.

Przypomnijmy, że we wsi Przewodowo w ubiegły tygodniu spadła ukraińska rakieta przeciwlotnicza. Rakieta zmieniła trajektorię lotu i uderzyła w ciągnik zabijając dwóch polskich obywateli.

– Mieliśmy wtedy posiedzenie Sejmu, kiedy przyszła wiadomość o rakiecie, która spadała w Przewodowie – mówiła w Porannych Pytaniach posłanka PiS.

Parlamentarzystka dodała, że posłowie gromadzili się wtedy i podziały polityczne nie miały znaczenia.

Siedzieliśmy razem i oglądaliśmy w telewizji to, co się dzieje. Śledziliśmy informacje, próbowaliśmy też się dowiadywać i czekaliśmy na to, co rzeczywiście się wydarzyło. Oczywiście po wystąpieniu rzecznika rządu zachowaliśmy powściągliwość. Wiedzieliśmy, że spadły rakiety produkcji rosyjskiej.

Poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek zaznaczył, że choć rakieta została wystrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, to winę za całą sytuację ponosi Rosja.

Powtarzam to: do tej tragedii by nie doszło, gdyby 24 lutego nie doszło do ataku Rosji na Ukrainę. Pełną odpowiedzialność polityczną i moralną za tę wojnę ponosi Rosja i Putin. Musimy to zaakcentować.

We wsi Przewodowo w ubiegłym tygodniu spadła ukraińska rakieta przeciwlotnicza. Rakieta zmieniła trajektorię lotu i uderzyła w ciągnik, zabijając dwóch polskich obywateli.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wiceminister Kraska: zachorowań na COVID-19 jest mniej niż w poprzednich miesiącach

Zachorowań na COVID-19 jest mniej niż w poprzednich miesiącach – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jednocześnie wskazał, że jesień i zima to okres, gdy w sposób...

Zamknij
RadioOlsztynTV