Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak się zarejestrować? Gdzie się zaszczepić? Odpowiadamy na ważne pytania

Trwają szczepienia przeciw COVID-19. 10 maja ruszyła rejestracja na szczepienie przeciw Covid-19 dla wszystkich chętnych dorosłych osób. Od poniedziałku, 17 maja, może rejestrować się również młodzież w wieku 16 i 17 lat. Tego dnia e-skierowania będą wystawione osobom, które do 17 maja 2021 r. skończyły 16 lat oraz wszystkim nastolatkom z rocznika 2004. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach – otrzyma e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia.

 

Oto ważne pytania i odpowiedzi dot. akcji #SzczepimySie

Czy szczepionka jest obowiązkowa? Jeśli tak, czy są jakieś sankcje za odmowę szczepienia?

Szczepienia są całkowicie dobrowolne. Zachęcamy wszystkich do szczepień przeciw COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

Ile kosztuje szczepionka na koronawirusa?

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina  możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Program szczepień to nie tylko powrót do normalności, ale też mechanizm ochrony miejsc pracy.

W jaki sposób można zgłosić, że chce się zaszczepić?

Szczepienia podzielone są na etapy. Gdy znajdziesz się w danym etapie szczepień i masz numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 90 dni. Jeżeli nie masz numeru PESEL, lub nie mogłeś poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania, kolejne wystawi Ci indywidualnie lekarz.  Pod numerem 989 nie jest wystawiane skierowanie!

Zapisać się na szczepienie możesz:

  • za pośrednictwem infolinii 989 (rejestracja od 15 stycznia dla osób, które skończyły 80 lat, a od 22 stycznia dla osób pow. 70 roku życia),
  • wysyłając SMS pod numer 664 908 556 o treści SzczepimySie,
  • online przez e-Rejestrację na pacjent.gov.pl,
  • bezpośrednio w konkretnym punkcie szczepień.

Podczas zapisu zostaniesz poproszony o dane osobowe, warto mieć zatem przy sobie np. dowód osobisty. Potrzeby Ci będzie także kod pocztowy. To na jego podstawie system zaproponuje Ci miejsce szczepienia (położone najbliżej wskazanego kodem pocztowym obszaru).  Ale nie będzie Ci potrzebny numer e-skierowania. Po dokonaniu rezerwacji wizyty otrzymasz SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Aby zmienić termin szczepienia, będziesz musiał podać dane identyfikacyjne  – przygotuj je przed rozmową. Na przyjęcie drugiej dawki umówisz się podczas pierwszej wizyty w punkcie szczepień. Nie musisz ponownie dzwonić na 989, by dokonać rejestracji.

Kolejność szczepień wskazana jest w Narodowym Programie Szczepień.

Więcej szczegółów dotyczących rejestracji znaleźć można w linku.

Informacje o tym, jak wypełnić zgłoszenie chęci zaszczepienia znajduje się tutaj.

Gdzie można się zaszczepić?

Podczas rejestracji na szczepienie, zostanie zaproponowany punkt szczepień. Sprawdź listę punktów szczepień

Czy mogę kupić szczepionkę na COVID-19? Jeśli tak to gdzie?

Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

W jaki sposób przebiega proces szczepienia Polaków?

Szczepienia – zgodnie z Narodowym Programem Szczepień – odbywają się etapami. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Czy pacjent dostanie zaświadczenie, że jest zaszczepiony?

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Czy senior, który chce się zaszczepić powinien wychodzić z domu? czy jest możliwość szczepienia w domu?

Istnieje możliwość skorzystania z usług wyjazdowego zespołu szczepień. Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Więcej na ten temat – TUTAJ.

Pacjenci mogą też skorzystać ze specjalnego transportu do punktu szczepień. Te transporty organizują gminy. Po zaszczepieniu, osoba potrzebująca zostanie odwieziona do swojego miejsca zamieszkania. Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez poszczególne gminy.

Ze specjalnego transportu mogą skorzystać:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
  • osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich;
  • osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.
     Sprawdź jak zamówić transport w Twojej okolicy.

Czy rząd planuje fundusz dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne?

Tak. Rząd planuje utworzenie Funduszu Kompensacyjnego. Jego dysponentem będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Świadczenia z Funduszu obejmą osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni lub, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej. Obecnie trwają prace legislacyjne nad konkretnymi rozwiązaniami.

Jakie choroby przewlekłe wykluczają podanie szczepionki?

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciw COVID-19, w tym również w grupach ryzyka osób z chorobami przewlekłymi, są potwierdzone w badaniach klinicznych prowadzonych w licznych grupach uczestników. Lista chorób przewlekłych, które nie są przeciwskazaniem do szczepienia  przeciw COVID-19 została zarekomendowana przez Radę Medyczną i będzie mogła podlegać aktualizacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowymi oraz informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciwko COVID-19. Lista chorób współistniejących obejmuje: przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astma oskrzelowa, talasemia, mukowiscydoza, anemia sierpowata.

Pacjenci, u których występują ww. choroby, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Co zrobić w przypadku, gdy dostanę pierwszą dawkę szczepionki, a w terminie przyjęcia drugiej nie będę w stanie przyjść na szczepienie (np. z powodu choroby), bądź lekarz nie zakwalifikuje mnie do drugiej dawki szczepienia?

Należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku cięższej choroby nie należy podawać drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19, lecz odczekać do czasu poprawy stanu zdrowia i decyzji lekarza o możliwości podania szczepionki.

Czy osoba zaszczepiona będzie mieć na piśmie, jaką szczepionką (np. producenta) została zaszczepiona?

Informacja będzie dostępna m.in. na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Czy będzie można zaszczepić osobę, która sama kupi sobie szczepionkę za granicą?

Nie przewiduje się takiej możliwości. Szczepionka nie funkcjonuje na wolnym rynku i nie można jej kupić. Na terenie UE obowiązują szczepionki zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków. Szczepionki są kontraktowane centralnie i dystrybuowane bezkosztowo.

Jak przygotować się do szczepień (Na czczo? Po nocnym spoczynku itp.?)

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepienia. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, bez względu na spożywanie posiłków. Dobrze, gdy przed szczepieniem jesteśmy wypoczęci.

Czy po szczepieniu trzeba czegoś unikać? Np. aktywności fizycznej?

W odniesieniu do szczepienia przeciw COVID-19 mają zastosowanie ogólne zasady dotyczące szczepień. Nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej po szczepieniu. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem, stanem zdrowia.

Co zrobić w przypadku niepokojących objawów po szczepionce?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku mogą się pojawić objawy niepożądane, tak również i po szczepieniu mogą one wystąpić. W przypadku pojawienia się niepożądanego odczynu po szczepieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie, bądź jakimkolwiek innym lekarzem i poinformować o odbytym szczepieniu.

Przeszedłem COVID-19. Czy powinienem się zaszczepić?

Według CDC (Center for Disease Control and Prevention) i PHE (Public Health England) przebycie choroby nie jest przeciwwskazaniem do szczepień.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia z 7 marca, szczepienia osób z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2, powinny odbywać się po upływie ok. 6 miesięcy (nie dłużej niż 180 dni) od pozytywnego wyniku testu. Powyższa zasada nie dotyczy osób, które otrzymały już e-skierowania na szczepienie lub należą do tzw. grupy 1b (osoby przewlekle chore).

W związku z powyższym, e-skierowania wystawiane automatycznie przez system P1 nie będą dotyczyły osób, które pozytywny wynik testu otrzymały w okresie do 3 miesięcy przed wystawianiem e-skierowań na szczepienie (powyższe kryterium uwzględnia długość ważności e-skierowania oraz czas niezbędny na umówienie się na szczepienie). Dla osób, które nie otrzymają automatycznie e-skierowania z systemu P1, powinno być ono wystawione indywidualnie przez lekarza POZ, po upływie minimum 3 miesięcy od pozytywnego wyniku testu.

Kto na szczepionkach zyska?

Zyska przede wszystkim społeczeństwo – to nadzieja na pełny powrót do normalności i opanowanie pandemii. Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się na stronie www.gov.pl/szczepimysie

Posłuchaj audycji poradnikowej Radia Olsztyn pn. Bądź Bezpieczny. 

00:00 / 00:00

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepienie, szczepionka
Pensjonariusze domów opieki w regionie chcą się szczepić. Po weekendzie do placówek opiekuńczych wyruszą zespoły wyjazdowe

Na Warmii i Mazurach 73 procent mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i 66 procent podopiecznych prywatnych placówek, zapewniających całodobową opiekę, chce przystąpić do szczepień przeciw COVID-19 -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV