Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak przyszłość czeka szpital maltański w Barczewie?

Fot. powiat-olsztynski.pl

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich nie chce już zarządzać zakładem opiekuńczo-leczniczym w Barczewie i wypowiada umowę użyczenia jej budynku.

Ten przed laty nieodpłatnie społecznikom przekazało starostwo powiatowe w Olsztynie. W Barczewie prowadzona jest działalność opiekuńcza i paliatywna.

Chociaż szpital świadczy usługi na bardzo dobrym poziomie, problemy w zarządzaniu powodują wzrost kosztów utrzymania placówki. W ostatnich trzech latach szpital kończył każdy rok z ponad milionowym długiem.

Maxymilian Bylicki – wiceprezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich tłumaczy, że NFZ refunduje tylko znikomą część kosztów, bo płaci jedynie za usługi opiekuńcze. Znacznie większe pieniądze pochłania samo utrzymania pacjentów w placówce.

Jak mówi, pacjenci na pobyt w szpitalu przekazują 75 procent swoich emerytur czy rent, w zazwyczaj jest to 600-700 złotych, a koszt utrzymania to średnio 2 tysiące złotych.

00:00 / 00:00

Strony dały sobie rok na znalezienie rozwiązania. Starosta olsztyński Andrzej Abako powołał zespół, który ma zająć się przejęciem placówki przez powiat, ustalić formalności dotyczące przejęcia, przeanalizować koszty i wskazać rozwiązania do dalszego funkcjonowania placówki.

00:00 / 00:00

Prawdopodobnie barczewski szpital będzie zarządzany przez Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście.

Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska

Szpitalowi maltańskiemu w Barczewie grozi zamknięcie

Więcej w szpital, Barczewo
Szpital w Pasłęku inwestuje w rehabilitację. Trwa budowa nowego oddziału

W Pasłęku trwają prace przy budowie nowego oddziału stacjonarnej rehabilitacji ogólnoustrojowej. Z powstającego oddziału szpitala skorzystają dzieci i dorośli. Koszt inwestycji budowlanej wyniósł ponad 7 i pół...

Zamknij
RadioOlsztynTV