Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Jak nie dać się oszukać korzystając z programu „Czyste powietrze”? WFOŚiGW przestrzega
Pojawili się oszuści, którzy kierują nieuczciwe oferty do wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę? – Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy dana firma faktycznie istnieje – wyjaśniła Hanna Teodorowicz, dyrektor biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Sprawdzić w CEIDG lub KRS, czy dana firma istnieje, ma zarejestrowaną działalność i czy ta działalność obejmuje usługi związane z instalatorstwem, wymianą źródeł ciepła i tak dalej. To jest najważniejszy krok.
Niektóre firmy powołują się na rzekomą współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
My nie współpracujemy z żadnym z wykonawców. Każdy ma taki sam status. Nie rekomendujemy żadnego z podmiotów, nie współpracujemy z nimi. Więc to też powinno naszych beneficjentów bardzo mocno wyczulić.
– Należy też zwrócić uwagę na koszt, jaki proponuje firma za daną usługę – zaznaczyła Hanna Teodorowicz.
Bardzo często, szczególnie przy wymianie pomp ciepła, te faktury, które my otrzymujemy już po realizacji zadania, są bardzo mocno w bardzo wielu przypadkach zawyżane. Kiedy sami sprawdzamy, weryfikując wnioski o płatność, za jaką kwotę można nabyć daną pompę ciepła albo inne źródło ciepła, to często widzimy, że beneficjent został po prostu oszukany w taki sposób, że ta kwota znacznie przewyższa kwotę rynkową.
Z powodu nieuczciwych ofert kierowanych do wnioskodawców programu „Czyste Powietrze” urzędy miast i gmin uczestniczących w programie publikują specjalny komunikat w tej sprawie.
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko