Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak kokaina w bananach trafiła do marketu w Olsztynie? Eksperci nie mają wątpliwości

Fot. Pixabay.com

We wtorek w jednym ze sklepów na olsztyńskich Nagórkach w bananach została odnaleziona kokaina. To wynik bałaganu w siatce przemytników – podkreśla Artur Malczewski, ekspert z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Podkomisarz Anna Balińska z komendy w Olsztynie informowała, że podejrzane paczki z białym proszkiem znaleźli pracownicy. Do podobnych sytuacji doszło w znanej sieci na Pomorzu i w Toruniu.

00:00 / 00:00

Artur Malczewski wyjaśnia, że na skutek zamieszania, bałaganu czy błędnego oznaczenia, przemytnicy nie odbierają narkotyków z transportu. Wtedy trafiają one razem z legalnie importowanymi towarami do konsumentów. Jak dodał, kokaina najczęściej znajdowana jest w bananach.

Przemyt kokainy do Europy, to jak wynika z najnowszych danych około 200 ton rocznie, ale tylko ułamek z tego trafia do Polski.

Boliwia, Peru i Kolumbia to najwięksi światowi producenci kokainy, z Ameryki Południowej trafia też do Europy większość bananów. I narkotyki i owoce przypływają kontenerowcami, których są tysiące.

– podkreśla Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Przypadki, że woreczki z kokainą odnajdywane są w polskich, niemieckich, czy francuskich marketach są dość częste. Naiwnością byłoby sądzić, że wszystkie znalezione narkotyki zgłaszane są służbom. Ale niezależnie, czy chodzi o 100, czy 500 kg, dla przemytników jest to akceptowalna strata

– mówi Artur Malczewski.

Czasami partie kokainy wysyłane są do portów na polskim Wybrzeżu, ale jest to raczej rodzaj zmyłki, awaryjny szlak, by europejskie służby walczące z przemytem straciły trop. Większość narkotyku trafia na statkach do Belgii i Holandii. Kontenerów z bananami są tysiące, kokaina jest zaledwie w kilku lub kilkunastu. Służby mają małe szanse, by je wyłowić – stwierdził ekspert.

Kokaina w kartonach z bananami w Olsztynie. Trwa śledztwo

Autor: W.Chromy/PAP
Redakcja: Ł.Węglewski/B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kokaina
Kokaina w kartonach z bananami w Olsztynie. Trwa śledztwo

Podejrzane paczki z białym proszkiem zauważyli pracownicy magazynu w sklepie przy ul. Wańkowicza na olsztyńskich Nagórkach. Policja wstępnie potwierdziła, że to kokaina - powiedziała podkomisarz Anna...

Zamknij
RadioOlsztynTV