Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak kiedyś pracowało się w Olsztynie?

Fot. A.Olbryś

„Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii rzemiosła 1474-1950” – to druga publikacja, dotycząca statutów i historycznych dokumentów, regulujących życie mieszkańców miasta od najdawniejszych czasów do połowy XX wieku. Tym razem badacze skupili się na statutach sankcjonujących pracę cechów i rzemiośle.

Doktor Danuta Bogdan, redaktor naukowy wydania, wyjaśnia, że jest to wybór źródeł dotyczących tej właśnie dziedziny. Rzemiosło od czasów średniowiecza było, obok rolnictwa, podstawowym zajęciem mieszkańców Olsztyna i wymagało pewnego uregulowania. Dzięki niemieckiemu historiografowi Hugonowi Bonkowi zachowało się wiele przedrukowanych dokumentów tego typu – wyjaśnia.

Książka zawiera przetłumaczone ze średniowiecznego i nowożytnego języka niemieckiego regulacje dotyczące różnych grup wytwórców. Została wydana wspólnie przez Archiwum Państwowe w Olsztynie i Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Pierwsza publikacja z tej serii, pt. „Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii miasta 1353–1949”, została  wydana w 2015 roku. OBN planuje kontynuację serii. Kolejna książka ma dotyczyć dokumentów związanych z handlem i przemysłem.

 

(dwojcie/kpias)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, rzemiosło, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii rzemiosła 1474-1950
Olsztyn bez uchwał w sprawie reformy oświaty

Radni olsztyńskiej Rady Miasta jeszcze nie zajęli się tematem reformy oświaty, mimo, że Urząd Miasta ponad dwa tygodnie temu przedstawił plan nowej sieci placówek. Zakłada on...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV