Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak kiedyś pracowało się w Olsztynie?

Fot. A.Olbryś

„Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii rzemiosła 1474-1950” – to druga publikacja, dotycząca statutów i historycznych dokumentów, regulujących życie mieszkańców miasta od najdawniejszych czasów do połowy XX wieku. Tym razem badacze skupili się na statutach sankcjonujących pracę cechów i rzemiośle.

Doktor Danuta Bogdan, redaktor naukowy wydania, wyjaśnia, że jest to wybór źródeł dotyczących tej właśnie dziedziny. Rzemiosło od czasów średniowiecza było, obok rolnictwa, podstawowym zajęciem mieszkańców Olsztyna i wymagało pewnego uregulowania. Dzięki niemieckiemu historiografowi Hugonowi Bonkowi zachowało się wiele przedrukowanych dokumentów tego typu – wyjaśnia.

Książka zawiera przetłumaczone ze średniowiecznego i nowożytnego języka niemieckiego regulacje dotyczące różnych grup wytwórców. Została wydana wspólnie przez Archiwum Państwowe w Olsztynie i Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Pierwsza publikacja z tej serii, pt. „Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii miasta 1353–1949”, została  wydana w 2015 roku. OBN planuje kontynuację serii. Kolejna książka ma dotyczyć dokumentów związanych z handlem i przemysłem.

 

(dwojcie/kpias)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, rzemiosło, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii rzemiosła 1474-1950
Olsztyn bez uchwał w sprawie reformy oświaty

Radni olsztyńskiej Rady Miasta jeszcze nie zajęli się tematem reformy oświaty, mimo, że Urząd Miasta ponad dwa tygodnie temu przedstawił plan nowej sieci placówek. Zakłada on...

Zamknij
RadioOlsztynTV