Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak budować w zgodzie z naturą? Za nami Regionalne Forum Inżynierskie

Przekop Mierzei Wiślanej – wrzesień 2022. Fot. NDI

„Budownictwo w zgodzie z naturą” – pod takim hasłem przez dwa dni w Elblągu obradowało III Regionalne Forum Inżynierskie. Wzięło w nim udział około 200 specjalistów branży budowlanej.

Przedstawiciele pięciu Okręgowych Izb Inżynierów Budownictwa: warmińsko- mazurskiej, mazowieckiej, łódzkiej, pomorskiej i kujawsko-pomorskiej debatowali o aktualnych sprawach. Także o ekologii i współczesnych wyzwaniach związanych z energetyką.

– Nie ma alternatywy, technologia poszła do przodu, każdy liczy pieniądze i jest to teraz wymagane przez inwestorów – uważa Lilianna Majewska-Farjan, jedna z prelegentek forum.

00:00 / 00:00

Pierwszy dzień poświęcony był debatom, później inżynierowie pojechali na Mierzeję Wiślaną, gdzie obejrzeli kanał i śluzę w Nowym Świecie.

To bardzo interesujące doświadczenie, tym bardziej, że mamy tam cały przekrój specjalności budowlanych – od konstrukcji, przez elektrykę, telekomunikację i hydrotechnikę. W tych czasach ten przekop to nie tylko wizja inżynierska, ale też strategiczna inwestycja dla bezpieczeństwa państwa

– uważa Jarosław Kukliński, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

00:00 / 00:00

Branża od początku interesowała się budową tego kanału. Ja co roku bywam nad morzem i śledzę, co się tam dzieje. Oglądanie każdej zakończonej inwestycji na taką skalę to przyjemność

– dodaje Roman Lulis, przewodniczący Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa

00:00 / 00:00

W Polsce jest prawie 120 tysięcy inżynierów budownictwa. Kolejne, 4. forum Izb Inżynierów Budownictwa przygotują wspólnie izby pomorska i łódzka.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Piasecka

Więcej w przekop
Minął miesiąc od otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną. Ile jednostek przepłynęło?

W ciągu miesiąca funkcjonowania Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną przeprawiło się ponad 300 jednostek. Statki podpływały też do portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i portu...

Zamknij
RadioOlsztynTV