Jacek Protas przedstawił w Sejmie projekt zmiany przepisów o zamówieniach publicznych związanych z pandemią
Poseł Koalicji Obywatelskiej z Warmii i Mazur, Jacek Protas przedstawił w Sejmie projekt zmiany przepisów o zamówieniach publicznych, który miałby uprościć procedury zamawiania sprzętu zawiązanego z pandemią koronawirusa. Proponowane przypisy dotyczyłyby zamówień składanych przez samorządy.
Jacek Protas podkreślił, że obecnie obowiązująca ustawa o zamówieniach publicznych znacząco wydłuża procedury zamawiania sprzętu niezbędnego służbom medycznym.
Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej wnioskuje o zwolnienie samorządów – w wyjątkowych sytuacjach – z konieczności korzystania z przepisów dotyczących zamówień publicznych – mówił poseł.
Chodzi w szczególności o środki zabezpieczenia indywidualnego takie jak: maseczki, płyny dezynfekujące, odzież ochronna, przyłbice, testy. A także o niezbędny sprzęt dla szpitali, innych placówek medycznych i instytucji publicznych, które muszą sprawnie funkcjonować i wykonywać swoje zadania w warunkach pandemii.
Poseł Jacek Protas dodał, że na samorządach nadal spoczywałby obowiązek zamieszczania informacji o zakupach sprzętu medycznego w Biuletynie Informacji Publicznych.
Posłowie dyskutują też dziś nad projektem ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie przeciwdziałania COVID-19. Proponowane przepisy zakładają między innymi podwyższenie do 200 procent wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi dla medyków skierowanych przez wojewodów do pracy związanej ze zwalczaniem COVID-19.
Inne wprowadzane rozwiązania to tak zwana „klauzula miłosiernego samarytanina”, czyli niekarania za niezawinione błędy medyczne w sytuacji ratowania ludzkiego życia czy prawo do zachowania 100 procent uposażenia dla funkcjonariuszy przebywających na kwarantannie.
Projekt wprowadza też między innymi możliwość oddelegowania pracowników medycznych do pracy w szpitalach zajmujących się leczeniem COVID-19 oraz przewiduje sankcje dla placówek medycznych, które odmówią przyjęcia pacjenta z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19.
Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: A. Chmielewska