Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

J. Wcisła: Należało przesunąć terminy szczepień 70-latków. B. Orzechowska: To nie powinno czekać

Bogusława Orzechowska i Jerzy Wcisła

Szczepienia przeciwko COVID-19 są konieczne, ale system wymaga dopracowania – przekonywali w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senatorowie Bogusława Orzechowska i Jerzy Wcisła.

Wczoraj ruszyła rejestracja osób po 70 roku życia. Bardzo szybko okazało się, że jest problem z zapisaniem się na konkretny termin. Senator Jerzy Wcisła z Platformy Obywatelskiej na naszej antenie przekonywał, że z zapisami tej grupy wiekowej należało poczekać:

Rejestracja pokazuje, że jest znowu chaos. Skoro szczepionek jest mniej, niż się spodziewaliśmy i nie zostali zaszczepieni wszyscy 80-latkowie, to powinniśmy przesunąć terminy szczepień 70-latków, kiedy terminy będą wolne.

Senator Bogusława Orzechowska z Prawa i Sprawiedliwości odpowiada, że rejestracja 70-latków nie powinna czekać:

Musimy popracować, aby rozwiązać ten problem, ale ważne jest również, aby zapisać 70-latków. Czasami się może zdarzyć, że któryś pacjent nie dojedzie, albo nie jest zakwalifikowany do szczepienia. Ważne, aby były to równoległe listy.

Wczoraj pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk tłumaczył, że problem z rejestracją wynika ze zmniejszonych dostaw szczepionki firmy Pfizer.

Politycy dyskutowali również o budżecie państwa na 2021 rok. Czy można było zapisać w nim więcej pieniędzy dla Warmii i Mazur? W tym tygodniu Sejm uchwalił ostateczny kształt budżetu państwa na bieżący rok. Odrzucił przy tym większość poprawek zgłoszonych wcześniej przez Senat. Senator PO Jerzy Wcisła twierdzi, że to odrzucenie jest niekorzystne:

Zostały zubożone finansowe możliwości samorządów. W Senacie wygospodarowaliśmy około miliarda złotych na przedsięwzięcia, które miały realizować samorządy. W przypadku Warmii i Mazur miało to być 110 mln złotych. Bardzo żałuję, że poprawki zostały wręcz automatycznie odrzucone.

Senator PiS Bogusława Orzechowska odpowiada, że budżet i tak zawiera spore środki dla regionu:

Każda ilość dodatkowych pieniędzy by się przydała, natomiast takie inwestycje jak przekop Mierzei Wiślanej czy dodatkowe finanse na ratowanie zabytków są bardzo ważną rzeczą. Oczywiście, nie było możliwości przeznaczyć pieniędzy na wszystko, tym bardziej, że w sytuacji, kiedy mamy COVID, ta dziura budżetowa powinna być jak najmniejsza.

Budżet państwa na rok 2021 zakłada dochody na poziomie 404 miliardów złotych, wydatki – na poziomie 487 miliardów. Deficyt ma wynieść ponad 82 miliardy złotych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Bogusławą Orzechowską i Jerzym Wcisłą

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w budżet, szczepienia, Jerzy Wcisła
Ponad 60% pracowników i pensjonariuszy DPS-ów w regionie zostało zaszczepionych

W Warmińsko-Mazurskiem na COVID-19 zaszczepiono do tej pory ponad 60 procent pracowników i pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Poinformowało tym rzecznik wojewody, Krzysztof Guzek: Dotychczas zaszczepiono 1019...

Zamknij
RadioOlsztynTV