Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

IMGW ostrzega przed silnym mrozem na Warmii i Mazurach. Lokalnie temperatura może spaść do -15 stopni C

W związku z mrozem i opadami śniegu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla pięciu województwa wydał alerty pierwszego stopnia.

Na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu. Z kolei na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu przestrzegają przed silnym mrozem. W obu regionach temperatura może lokalnie spaść do -15 stopni. Synoptycy przestrzegają też przed marznącymi mgłami powodującymi gołoledź na Warmii i Mazurach.

– Przed nami dwie bardzo mroźne noce – przestrzega synoptyk dyżurny IMGW w Białymstoku Maciej Maciejewski. Na krańcach zachodnich będzie od -8 stopni na krańcach zachodnich do -12 stopni na krańcach wschodnich. Lokalnie temperatura spadnie do -14 /-15 stopni C. W ciągu dnia, w poniedziałek i wtorek, będzie od -3 do -5 stopni. Lekkie ocieplenie czeka nas w drugiej połowie tygodnia.

W województwach: małopolskim, śląskim oraz podkarpackim przewidywane są opady śniegu o umiarkowanym natężeniu, które mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów. Na Podkarpaciu i w Małopolsce warstwa śniegu może lokalnie osiągnąć do 20 centymetrów.

Jak podaje IMGW, pierwszy stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

W województwie warmińsko-mazurskim działa bezpłatna infolinia dla bezdomnych i tych, którzy chcą im pomóc. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 165 320 można uzyskać informacje o miejscach noclegowych, jadłodajniach czy innych formach i punktach pomocy np. medycznej, finansowej czy prawnej. Z telefonu mogą korzystać nie tylko bezdomni i potrzebujący, ale wszyscy, którym los innych nie jest obojętny. Bezpłatny numer będzie działał do końca marca.

fot. pixabay.com

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, mróz, śnieg
Rozpoczęły się długo wyczekiwane przez najmłodszych ferie zimowe

Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie z Warmii i Mazur będą odpoczywać od nauki. Pogoda na razie spisuje się na medal, ale oznacza to, że trzeba zwrócić...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV