Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczęły się długo wyczekiwane przez najmłodszych ferie zimowe

Ferie zimowe. Fot. pixabay

Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie z Warmii i Mazur będą odpoczywać od nauki. Pogoda na razie spisuje się na medal, ale oznacza to, że trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo  dzieci.

Policjanci alarmują, by upewnić się, że dzieci wypoczywają w bezpiecznych miejscach. Podinspektor Małgorzata Bojarowska z KWP w Olsztynie przypomina, że naturalne lodowiska mogą być bardzo niebezpieczne.

Strażacy pomagają zorganizować bezpieczne miejsca zimowych zabaw na lodzie. Boiska szkolne, place w parkach czy ogródkach jordanowskich mogą zamienić się w lodowiska. Administrator terenu musi jedynie przygotować nawierzchnię i usypać bandy z piasku lub śniegu i uzyskać potrzebne zgody. Więcej informacji w najbliższych Komendach Państwowej Straży Pożarnej.

Fot. Łukasz Węglewski

Dla wielu dzieci ferie oznaczają godziny spędzone przed komputerem lub ze smartfonem w ręku. Wirtualna rzeczywistość może nieść wiele zagrożeń, dlatego – tak jak zwracamy uwagę na bezpieczeństwo zabaw dzieci na śniegu – powinniśmy się przyglądać, co robią w internecie – podkreśla naczelnik wydziału do walki z cyberprzestępczością KWP w Olsztynie młodszy inspektor Leszek Róziecki.

Policjanci przypominają też, że dzieci w internecie nie tylko mogą być ewentualnymi pokrzywdzonymi, ale też mogą stać się sprawcami przestępstw. Może chodzić m.in. o znieważenia, stalking, kradzież programu komputerowego czy rozpowszechnianie treści chronionych prawami autorskimi. Za działania dzieci w internecie także odpowiadają ich opiekunowie.

Fot. pixabay

Cześć dzieci wyjedzie na zorganizowane kolonie i zimowiska. Rodzice, którzy chcą mieć pewność, że ich pociechy będą wypoczywać pod fachową opieką powinni sprawdzić, czy organizator kolonii widnieje w ogólnopolskiej bazie wypoczynku.

Taka rejestracja świadczy o tym, że opiekunowie i wychowawcy mają stosowne uprawnienia, a sam obiekt został dopuszczony do użytku przez straż pożarną i sanepid. Barbara Antczak warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty radzi rodzicom, aby zawsze mieli bezpośredni kontakt z wychowawcą lub kierownikiem danej kolonii.

Posłuchaj relacji Izabeli Malewskiej

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach ferie zimowe potrwają do 4 lutego. Następna przerwa w nauce z okazji świąt wielkanocnych potrwa od 29 marca do 3 kwietnia.

Fot. D.Grzymska


Autor: I.Malewsk/A.Skrago
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, młodzież, szkoła, ferie, wypoczynek, śnieg, ferie zimowe, zimowisko
Kurator oświaty apeluje: uważajmy na dzieci bawiące się na lodzie

22 stycznia uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. - Aura będzie sprzyjała spędzaniu czasu wolnego na zewnątrz, dlatego proszę o zachowanie bezpieczeństwa i rozsądku - apelował w Porannych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV