Happening w Olsztynie w 74. rocznicę napaści Sowietów na Polskę
Wielka swastyka, stylizowana na sierp i młot zawisła między dwoma częściami Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie.
Happening zorganizowali lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości w 74. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Miejsce wybraliśmy nieprzypadkowo przy tzw. szubienicach, na których widnieją symbole sowieckiego totalitaryzmu – mówi poseł i prezes olsztyńskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit:
Swastyka, stylizowana na sierp i młot miała przede wszystkim przypomnieć przechodniom, że 17 września 1939 roku to dzień hańby dla Europy, a dla Polski cios w plecy. Wielu olsztynian widok zszokował, ale po głębszym zastanowieniu na ogół chwalili pomysł instalacji:
Instalację przygotował olsztyński artysta plastyk Jacek Adamas. Instalację przygotował olsztyński artysta – plastyk Jacek Adamas, który poprzez sztukę chciał wyrazić swój pogląd na rocznicę. Jednak symbol – swastykę stylizowaną na sierp i młot „zapożyczył” od grupy artystycznej The Krasnals. Pod olsztyńskimi „szubienicami” ok. 30 osób odśpiewało hymn państwowy, zmówiło modlitwę i dzieliło się wspomnieniami tamtych dni. Dodajmy, że 17 września obchodzony jest także Dzień Sybiraka. (D.Grzymska/as)
OBCHODY ROCZNICY 17 WRZEŚNIA W ELBLĄGU:
Jak co roku, pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola elblążanie uczcili dziś 74. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Uroczystości odbyły się w asyście kompanii honorowej 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, z salwą honorową i Apelem Poległych.
Najbardziej wzruszonymi uczestnikami obchodów była coraz skromniejsza grupa elbląskich Sybiraków, którzy po 17 września zostali zesłani w głąb Rosji sowieckiej. Tak jak Michał Wołoszczyc, którego rodzina spędziła 6 lat na wygnaniu. Jak mówi, to wciąż bolesne wspomnienia drogi krzyżowej aż dwóch milionów Polaków. Hołd bohaterom złożyli dziś przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, organizacji i instytucji, a także licznie przybyła młodzież elbląskich szkół. (M.Stankiewicz/as)
OBCHODY ROCZNICY 17 WRZEŚNIA W LIDZBARKU WARMIŃSKIM:
Należy pamiętać o agresji Związku Radzieckiego na Polskę i przypominać tę datę młodemu pokoleniu, uważa Jan Krunis, prezes lidzbarskiego koła Związki Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
W Lidzbarku Warmińskim odbyło się spotkanie zarządu koła. Jan Krunis, podobnie jak duża grupa mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego, pochodzi z Wileńszczyzny. Siłą wcielony do Armii Czerwonej, wojnę zakończył jako żołnierz Ludowego Wojska Polskiego. Jak większość mieszkańców kresów, wojna pozbawiła go na zawsze ojcowizny. Nie uważa, by data 17 września powinna być świętem szczególnym. Jednak nie wolno zapomnieć o tym, co się stało we wrześniu 1939 r.
W Lidzbarku Warmińskim są dwa miejsca upamiętniające żołnierzy Związku Radzieckiego: pomnik poświęcony pamięci żołnierzy Armii Czerwonej i podobny na cmentarzu wojennym. O daninie krwi polskich patriotów przypomina pomnik „W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Obrońcom Ojczyzny w latach 1939-1956” na cmentarzu miejskim. (R.Alchimowicz/as)