Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Górowo Iławeckie: modlitwa zamiast lekcji. Uczniowie z Ukrainy bez kontaktu z bliskimi

Fot. PAP / Wojtek Jargiło

W Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim rozpoczęto dzień od modlitwy za pokój, w szkole nie ma lekcji, uczniowie rozmawiają z nauczycielami o tym, co dzieje się na Ukrainie – powiedziała dyrektor placówki Olga Sycz.

W Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim jest 90 uczniów z Ukrainy. Po feriach i zdalnym nauczaniu, które zakończyło się w poniedziałek nie wszyscy jeszcze dotarli do Górowa.

Około 30 osób jeszcze do nas nie dojechało i nie wiemy, czy w tej sytuacji uda im się dojechać

– powiedziała Olga Sycz.

Uczniowie z Ukrainy, którzy są już w Górowie od rana próbują nawiązać kontakt z rodzinami w Ukrainie – bezskutecznie.

Dzieci są bardzo zestresowane, płaczą. Ściągamy właśnie do szkoły psychologa, który będzie z nimi rozmawiał. Uczniowie potrzebują wsparcia

– wyjaśniła dyrektor szkoły.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę uczniowie szkoły w Górowie rozpoczęli czwartek od wspólnego apelu, na którym modlili się za Ukrainę, i za pokój. Czwartkowe lekcje są luźniejsze, uczniowie skupiają się na rozmowach z nauczycielami, z wyjaśnianiem bieżących wydarzeń.

Widzimy, że takie rozmowy są im potrzebne, dzieci nie mają dziś głowy do tradycyjnej nauki

Wczesnym popołudniem zbierze się rada pedagogiczna, by dyskutować, w jaki jeszcze sposób można pomóc uczniom w sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Wieczorem uczniowie szkoły w Górowie Iławeckim wybierają się na manifestację solidarności z Ukrainą, która odbędzie się w Olsztynie.

Dzieci chcą działać, chcą pokazać swój sprzeciw i wyrazić gniew. Pojadą dwa autokary na manifestację, naszym uczniom jest to potrzebne, takie są ich oczekiwania

– powiedziała Sycz.

W piątek w Górowie Iławeckim zaplanowano nabożeństwo w obrządku grekokatolickim z udziałem także duchownych katolickich. Po nim ma się odbyć pikieta przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bartoszyce, szkoła, wojna, Górowo Iławeckie
Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę dla poszkodowanych na Ukrainie

Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Zebrane pieniądze będą przeznaczone w pierwszej kolejności na zakup żywności, materiałów opatrunkowych i zapewnienie...

Zamknij
RadioOlsztynTV