Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Gdzie było największe bezrobocie w regionie? Urząd Statystyczny podsumował miniony rok

Bezrobocie w województwie warmińsko-mazurskim jest niskie, ale bardzo zróżnicowane. Urząd Statystyczny w Olsztynie podsumował sytuację na rynku pracy w roku 2022.

Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 8,7 procent. W urzędach pracy było zarejestrowanych nieco ponad 41 tysięcy osób. Zwracają jednak uwagę na różnice między poszczególnymi powiatami.

Najniższa stopa bezrobocia była w Olsztynie i wyniosła zaledwie 2 procent. Bardzo dobrze wypadł powiat iławski ze stopą bezrobocia na poziomie 4,4 procent. Wyniki poniżej wojewódzkiej średniej zanotowano także w powiecie nidzickim – 6,3 procent. W Elblągu stopa bezrobocia to 6,7 procent, a w powiecie szczycieńskim 8,6 procent.

Najwyższe bezrobocie było w powiecie kętrzyńskim – wyniosło 19,2 procent, czyli prawie 10 razy więcej, niż w Olsztynie. Prawie 19-procentowe było w powiecie bartoszyckim, 17-procentową stopę bezrobocia odnotowano w powiecie braniewskim. To jednoznacznie pokazuje, że rynek pracy najgorzej wygląda na terenach przygranicznych.

Starosta bartoszycki Jan Zbigniew Nadolny w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn przyznawał, że szczególnie w ostatnim czasie bardzo trudno namawiać inwestorów do tworzenia nowych firm w okolicach granicy.

Tych spotkań agitacyjnych, prób przyciągnięcia inwestorów jest wiele. Ale niestety sam fakt położenia w strefie nadgranicznej – szczególnie, że to granica z Federacją Rosyjską – sprawia, że inwestorzy powstrzymują się z decyzjami dotyczącymi inwestowania tutaj

00:00 / 00:00

Samorządowcy z terenów przygranicznych próbują więc sami wpływać na lokalny rynek pracy. Po pierwsze, korzystają z funduszy rządowych. Są to środki na aktywizację bezrobotnych, doposażanie miejsc pracy, ale też np. na transport.

Korzystamy bardzo intensywnie z Funduszu Przewozów Autobusowych, uruchamiamy nowe połączenia, likwidujemy białe plamy transportowe. Intensywnie prowadzimy też inwestycje drogowe. To z jednej strony zwiększa komfort przemieszczania się, ale te inwestycje wykonują przecież lokalni przedsiębiorcy

– mówi starosta kętrzyński Michał Kochanowski.

00:00 / 00:00

Również w powiecie braniewskim władze samorządowe widzą konieczność realizowana inwestycji publicznych w sytuacji, gdy niewiele jest tych prywatnych.

Jak ostatnio mieliśmy remont pomieszczeń w budynku Starostwa Powiatowego realizowali to nasi przedsiębiorcy z terenu powiatu braniewskiego. Remontowaliśmy również pomieszczenia w naszych szkołach, przenosiliśmy do nowej siedziby poradnię psychologiczno-pedagogiczną

– wymienia starosta braniewski Karol Motyka.

00:00 / 00:00

Samorządowcy z terenów przygranicznych są przekonani, że należy rozwijać instytucje publiczne, bo to także tworzy nowe miejsca pracy.

W ostatnich 3 latach powstał w Kętrzynie m.in. punkt paszportowy, dom dla samotnych matek i kobiet w ciąży, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o wybudowaniu zakładu aktywności zawodowej, który będzie aktywizował osoby niepełnosprawne. Dotychczas taki zakład na terenie powiatu kętrzyńskiego nie funkcjonował

– mówi starosta Michał Kochanowski.

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, bezrobocie, rynek pracy, zatrudnienie, urząd statystyczny
Bezrobotni mogą skorzystać z programów wsparcia

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu ruszył nabór chętnych do skorzystania z programów wsparcia dla osób bezrobotnych, pracodawców czy chętnych do zmiany kwalifikacji zawodowych lub rozpoczęcia...

Zamknij
RadioOlsztynTV