Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląskie służby policzyły bezdomnych

Fot. Adobe Stock

Zmniejsza się liczba osób bezdomnych w Elblągu. W 2019 roku było ich ponad 170, w roku ubiegłym ponad 160.

Tej zimy służby miejskie szacują, że w Elblągu przebywało od 140 do 160 takich osób, niekoniecznie elblążan. Są one liczone w okresie zimowym, kiedy szukają większych ośrodków, bo tam oferowana jest szeroka pomoc dla tej grupy obywateli.

Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie, spora część bezdomnych odmawia korzystania ze wsparcia, a prawo nie zezwala na zmuszanie do jego przyjęcia. Niezależnie od szacowanej liczby takich osób, elbląskie służby systematycznie sprawdzają działki, altany i pustostany, gdzie bezdomni najczęściej koczują. Akcja ma szerszy zasięg późną jesienią i zimą, ale realizowana jest właściwie przez cały rok.

– Rozmawiamy i prosimy ich o to, by przenieśli się do domu dla bezdomnych, ale nie możemy do niczego zmuszać. Wiele zależy od nich samych – tłumaczy Beata Kulesza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W Elblągu samorząd wspólnie z policją od wielu lat realizuje program dotyczący osób bezdomnych. Działania te wspierają organizacje takie jak Caritas czy Stowarzyszenie na Rzecz Osób Bezdomnych i Potrzebujących Od nowa.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, bezdomność, bezdomny, liczenie
Katedra i jej tajemnice. Średniowieczna świątynia opisana w przewodniku turystycznym

Katedra św. Mikołaja w Elblągu, która jest najważniejszym kościołem w diecezji elbląskiej, doczekała się własnego przewodnika turystycznego. Będzie służyć zarówno miłośnikom historii Elbląga, jak i licznym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV