Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Katedra i jej tajemnice. Średniowieczna świątynia opisana w przewodniku turystycznym

Elbląg – katedra św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja w Elblągu, która jest najważniejszym kościołem w diecezji elbląskiej, doczekała się własnego przewodnika turystycznego.

Będzie służyć zarówno miłośnikom historii Elbląga, jak i licznym turystom z całego świata, dla których średniowieczna świątynia jest obowiązkowym miejscem podczas zwiedzania Starego Miasta. Przewodnik powstał z inicjatywy parafii katedralnej, przy wsparciu historyka badającego przeszłość Elbląga.

Początki świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja sięgają XIII wieku, czyli powstania miasta. Ma bogatą historię, ale na jej losy najbardziej wpłynęła ostatnia wojna, po której odbudowywana była przez 20 lat dzięki rzeszy zaangażowanych w to osób. Zniszczonego wyposażenia nie udało się w pełni odtworzyć, a do kościoła trafiły zabytki z innych świątyń. Warto się tym chwalić.

Nie wszyscy elblążanie wiedzą z jakiej rangi obiektem mają do czynienia. Nie tylko religijnym, ale też historycznym

– podkreśla autor przewodnika Bartosz Skop.

Katedra ma wiele wyjątkowych miejsc, a także wiele nieodkrytych jeszcze tajemnic. Książka pomoże w ich poszukiwaniu. Przewodnik po Katedrze Św. Mikołaja w Elblągu wieńczy szereg innych działań, które pomagają lepiej poznać zabytek. Wcześniej przy głównym wejściu do wieży umieszczonych zostało 13 tablic, które ilustrują historię kościoła od średniowiecza do dziś. Wymienione zostały też tabliczki informacyjne, znajdujące się bezpośrednio przy zgromadzonych tam zabytkach.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Widok na katedrę z Bramy Targowej. Fot. UM Elbląga

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, historia, zabytek, katedra św. Mikołaja, Diecezja Elbląska, przewodnik turystyczny
Urząd Miejski w Elblągu chce ułatwić mieszkańcom udział w spisie powszechnym

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w nim jest obowiązkowy. Podstawową formą spisu jest wypełnienie formularza na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV