Dziś w Bliższych Spotkaniach rozmawialiśmy o dokumentach tożsamości i wszelkich dokumentach potwierdzających nasze uprawnienia
Izabela Malewska i jej goście mówili między innymi o dowodach osobistych, prawach jazdy i dokumentach uprawniających do zniżek.
Gościem Izabeli Malewskiej była Danuta Jakubowska-Kosińska – kierownik referatu uprawnień do kierowania pojazdami w Wydziale Komunikacji Olsztyńskiego Urzędu Miasta.
Izabela Malewska: Jak wygląda droga do zdobycia wymarzonego prawa jazdy?
Danuta Jakubowska-Kosińska: Kandydat na kierowcę musi się udać do lekarza uprawnionego do badań kierowców i uzyskać orzeczenie lekarskie. Następnie przyjść do wydziału komunikacji, wypełnić wniosek, wówczas wydział komunikacji wydaje tzw. profil kandydata na kierowcę, z którym idzie się zapisać na kurs.
Izabela Malewska: Ile godzin trwa szkolenie?
Danuta Jakubowska-Kosińska: W tej chwili szkolenie teoretyczne na prawo jazdy kategorii B trwa 30 godzin jazdy. Kolejne 30 godzin to nauka jazdy.
Izabela Malewska: Jakie informacje znajdziemy w prawie jazdy?
Danuta Jakubowska-Kosińska: Przede wszystkim imię i nazwisko, data urodzenia, numer pesel, data wydania dokumentu, data ważności, adres, podpis, zdjęcie.
Izabela Malewska: Gdzie należy się zgłosić po zdaniu egzaminu i gdzie wyrobić prawo jazdy?
Danuta Jakubowska-Kosińska: Musimy się udać ponownie do wydziału komunikacji, opłacić 100 złotych i 50 groszy za prawo jazdy i czekać na wyprodukowanie.
Izabela Malewska: Do którego wydziału komunikacji musimy się udać tam gdzie obecnie przebywamy czy tam, gdzie jesteśmy zameldowani?
Danuta Jakubowska-Kosińska: Tam gdzie zamieszkamy. Zdarza się, że osoby wyrabiają prawo jazdy tam, gdzie mają stały meldunek.
Izabela Malewska: Ile lat trzeba mieć, że starać się o wydanie prawa jazdy?
Danuta Jakubowska-Kosińska: Dziś najmłodsza osoba ma 14 lat. Chodzi o kategorię AM, czyli motorowery i trójkołowce. Później 16 lat kategoria A1 i B1 i kategoria B od 18 lat.
Posłuchaj rozmowy z Danutą Jakubowską-Kosińską
O tym jakie dokumenty są potrzebne jeśli chcemy korzystać ze zniżek podróżując choćby komunikacją miejską mówił Paweł Pliszka z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy z Pawłem Pliszką
Izabela Malewska: Dowód osobisty – to jest dokument podstawowy, jeśli chodzi o dokument tożsamości. Kiedy musimy, a kiedy możemy mieć dowód osobisty?
Janina Wanagiel: Jesteśmy zobowiązani posiadać go od chwili ukończenia 18 roku życia. Już 30 dni przed osiągnięciem pełnoletniości obywatel może samodzielnie złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Jeżeli mamy 18 lat, mieszkamy na terenie kraju, to mamy obowiązek posiadania dowodu osobistego. Natomiast obywatel, który przebywa poza granicami kraju ma prawo do posiadania dowodu osobistego. Teraz dowody wystawiamy także dzieciom od momentu narodzin.
Izabela Malewska: Do czego potrzebny jest dowód osobisty, skoro zdarzają się wnioski takich maluchów?
Janina Wanagiel: Dotyczy to głównie rodziców małych dzieci, którzy zamieszkują poza granicami kraju oraz rodziców, którzy podróżują. Dowód osobisty dziecka zastępuje paszport na terenie krajów Unii Europejskiej. Maleńkie dziecko musi mieć dowód osobisty, żeby przekroczyć granicę.
Posłuchaj rozmowy z Janiną Wanagiel
A co powinniśmy wiedzieć o paszportach? O tym Agnieszka Boczkowska Dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie
Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Boczkowską
O dokumentach niezbędnych podczas kontroli – podkomisarz Krzysztof Wasyńczuk- Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Wasyńczukiem
Redakcja: D. Kucharzewska/BSChromy/A.Podbielska