Dziś Światowy Dzień Recyklingu. Czy mamy co świętować?
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Czy świętowanie dziś ma sens i poparte jest sukcesami w tej dziedzinie? O tym mówił gość Bliższych Spotkań Radia Olsztyn dr Sławomir Kasiński z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.
Jak statystyczny mieszkaniec woj. warmińsko-mazurskiego radzi sobie z segregacją odpadów?
Zbiórka odpadów selektywnych wzrosła w ciągu pięciu lat z 12 tys. do niecałych 30 tys. ton rocznie. Można powiedzieć, że statystyczny mieszkaniec w ciągu ostatnich kilku lat niemal trzykrotnie zwiększył poziom selektywnej zbiórki.
Rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców, to cieszy. Ale… – Mamy też dużą presję Unii Europejskiej, która ustala pewne pułapy – dodał dr Sławomir Kasiński.
Na ten rok, poziom recyklingu, który powinien być osiągnięty to 25 proc. całego strumienia odpadów komunalnych, w przyszłym będzie to już 35 proc. Ostatecznie musimy dojść do poziomu 65 proc. odpadów poddanych recyklingowi w 2035 roku, co wcale nie jest terminem bardzo odległym. Składowanie odpadów musimy ograniczyć do 10 proc. ich masy, tymczasem w Polsce składowaniu poddaje się 42 proc. opadów.
Aby osiągnąć założone cele konieczna jest edukacja. – Kiedyś uczyliśmy ludzi – po co segregować, teraz – jak segregować. Osoby wychowane w sferze recyklingu rozumieją potrzebę dbania o planetę – podsumował gość Bliższych Spotkań.
Redakcja: A. Niebojewska
Jak prawidłowo segregować odpady? Mieszkańcom Olsztyna pomoże internetowa wyszukiwarka