Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzikie zwierzęta niszczą coraz więcej upraw. W ubiegłym roku odszkodowania przekroczyły 4 miliony złotych

Dziki niszczą uprawy rolnikom

 Jak temu zapobiec, czy  zmniejszenie liczebności dzikich zwierząt przez odstrzał to jedyny sposób? O tym  rozmawiają między innymi  leśnicy, myśliwi, urzędnicy i naukowcy podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej w Olsztynie.

Na dotkliwe straty skarżą się szczególnie rolnicy uprawiający kukurydzę, która zwłaszcza dla dzików stanowi doskonały pokarm. Granule i substancje zapachowe  mające pomóc w odstraszaniu na nic się zdają, a szkody są coraz większe. Rolnicy twierdzą, że myśliwi zamiast zajmować się odstrzałem dzików strzelają do kaczek, bo tak łatwiej. Po zbiorze kukurydzy dziki nie mają schronienia oraz pożywienia, więc grasują na polach po zaoranej kukurydzy. Dokopują się do niezebranych kolb i powiększają szkody.

Żeby ograniczyć straty w rolnictwie, bardzo ważna jest dobra współpraca myśliwych z rolnikami – podkreśla Dariusz Krzyżanowski myśliwy koła łowieckiego Batalion.

Rolnicy też mają możliwości, by wspomóc myśliwych w ograniczaniu tych szkód, np. bardzo szybko informując o szkodach, wycinając pasy np. w kukurydzy, by myśliwi mogli polować.

W ostatnich dwóch latach znacznie wzrosły też straty spowodowane przez łosie. Ich populacja, także na Warmii i Mazurach, wzrosła do tego stopnia, że teraz jest to gatunek, który wyrządza największe straty w uprawach. Jeszcze dwa lata temu urzędy marszałkowskie wypłacały milion złotych odszkodowań za zniszczenia spowodowane przez te zwierzęta. W 2016 było to już ponad 4 miliony.


Autor: A.Skrago/A.Socha
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, rolnicy, myśliwi, łosie
Już 420 milionów trafiło do rolników z Warmii i Mazur na poczet dopłat bezpośrednich. Poranne Pytania o pieniądzach dla rolnictwa

Produkcja rolna jest ryzykowna, ale i bardzo potrzebna mówił w Porannych Pytaniach dr Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie. 5 miliardów...

Zamknij
RadioOlsztynTV