Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Warmii i Mazurach
1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jest na Warmii i Mazurach.
Wydminy
Obchody rozpoczęła msza święta. Później uroczystości przeniosły się na plac w centrum miasta, gdzie został odsłonięty pomnik upamiętniający Kazimierza Chmielowskiego. Jako były żołnierz Armii Krajowej działał w konspiracji, a po rozbiciu oddziałów AK został aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu w Kałudze pod Moskwą. Po ucieczce z obozu i działał w oddziałach partyzanckich między innymi w Wydminach. W1948 roku został zatrzymany, a dwa lata później skazany na karę śmierci i rozstrzelany pierwszego kwietnia 1950 roku. Miejsce jego spoczynku nie jest znane.
Grunwald
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum i Gminą Grunwald zorganizowały inscenizację historyczną. Po jej zakończeniu w Karczmie Rycerskiej w Stębarku były prelekcje poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Obchody zwieńczył koncert barda Andrzeja Kołakowskiego.
Inscenizacja w Grunwaldzie – zobacz
Iława
Z parafii Przemienienia Pańskiego wyruszył marsz ku czci byłych żołnierzy Armii Krajowej prześladowanych przez komunistyczne władze. Uczestnicy przeszli ulicami miasta do Zakładu Karnego, w którym przetrzymywano i torturowano wielu patriotów związanych z antykomunistycznym podziemiem.
Bartoszyce
W Bartoszycach – w sanktuarium św Brunona – była projekcja filmu Ewy Szakalickiej „Wyrok śmierci”. Jest to dokument o Zenonie Jachymku ps. „Wiktor”, działającym na Zamojszczyźnie w czasach okupacji i po jej zakończeniu, skazanym na trzykrotną karę śmierci. (kan/łw)