Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Wnioski o pieniądze z PFRON także przez internet

Fot. pixabay.com

Wnioskowanie o pieniądze z PFRON możliwe również przez internet. O dofinansowania z funduszy PFRON do turnusów rehabilitacyjnych, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych można od 1 stycznia wnioskować elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia.

System Obsługi Wsparcia (sow.pfron.org.pl) to aplikacja, za której pomocą osoby niepełnosprawne i podmioty działające na ich rzecz mogą elektronicznie składać wnioski o wsparcie finansowane z pieniędzy PFRON, dystrybuowane przez jednostki samorządu terytorialnego. System ten ma na celu zwiększenie dostępności środków przekazywanych w ramach zadań i programów Funduszu. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne od 1 stycznia mogą składać wnioski o dofinansowanie z PFRON, nie wychodząc z domu.

Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że za pośrednictwem systemu osoby z niepełnosprawnościami już mogą składać wnioski o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.

Od marca będziemy przyjmować również wnioski realizowane w ramach programu „Aktywny samorząd”, z którego dofinansowujemy zakup skutera lub wózka o napędzie elektrycznym, specjalistycznego oprzyrządowania, a także edukację osób niepełnosprawnych

– dodał.

PFRON przekonuje, że proces składania wniosków przez SOW jest bardzo prosty. Używając dostępnego w systemie kreatora, można poznać dostępne formy pomocy, dowiedzieć się, jakie warunki należy spełniać, aby z niej skorzystać, a następnie zostaje się skierowanym bezpośrednio do odpowiedniego wniosku w systemie SOW. W celu przesłania elektronicznego wniosku do właściwego urzędu potrzebne są jedynie dostęp do internetu oraz profil zaufany lub podpis elektroniczny. Osoby, które nie mają cyfrowego podpisu, mogą wypełnić wniosek w systemie SOW, a następnie go wydrukować i dostarczyć do jednostki samorządu terytorialnego. SOW wyposażony jest w niezbędne formularze i wzory umów oraz inne funkcjonalności, które ułatwiają aplikowanie i obsługę procesu dofinansowania po stronie samorządów.

Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy w staraniu się o środki PFRON poprzez SOW mogą skorzystać z różnorodnych form wsparcia, m.in. w postaci bezpłatnej infolinii (800-889-777), portalu edukacyjno-informacyjnego (www.portal-sow.pfron.org.pl) oraz szkoleń e-learningowych (www.edukacja.pfron.org.pl). Pomocą służą również pracownicy PFRON w punktach informacyjnych zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach Funduszu, gdzie na przeznaczonych temu stanowiskach można złożyć elektroniczny wniosek. Dostęp do systemu SOW jest nieodpłatny i możliwy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.

 

Autor: Dorota Stelmaszczyk (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w internet, PFRON, wnioski, osoby niepełnosprawne, Krzysztof Michałkiewicz
Na fałszywych aukcjach oszukali 22 osoby

Dwaj mężczyźni z Warmii i Mazur odpowiedzą przed sądem za internetowe oszustwa. Wprowadzili w błąd 22 osoby. Młodzi mężczyźni w wieku 21 i 25 lat wyłudzili...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV