Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do końca miesiąca koła gospodyń wiejskich muszą rozliczyć się z otrzymanych pieniędzy

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Koła gospodyń wiejskich, które w minionym roku skorzystały z pomocy finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do końca miesiąca powinny złożyć sprawozdanie, na co wydały otrzymane pieniądze.

W 2019 r. Agencja przekazała kołom łącznie prawie 30 milionów złotych. W 2018 r. kwota ta była niemal dwa razy mniejsza. Od 29 listopada 2018 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów, do końca 2019 r. powstało 5,8 tysięcy nowych kół.

Łącznie w prowadzonym przez ARiMR rejestrze wpisano 8780 tego typu stowarzyszeń. Najwięcej z nich zarejestrowano w Wielkopolsce – 1350, na Lubelszczyźnie – 1136 i na Mazowszu – 1105. Otrzymane fundusze koła gospodyń wiejskich przeznaczają najczęściej na działalność społeczno-wychowawczą oraz oświatowo-kulturalną. Prawie jedna czwarta środków wydawana jest na rozwój kultury ludowej, a w szczególności kultury lokalnej, w tym zakup strojów ludowych.

Koła promują również przedsiębiorczość swoich członków. Na ten cel przeznaczają ponad 15 procent otrzymanego dofinansowania, m.in. na zakup wyposażenia AGD, artykułów kuchennych i spożywczych.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dofinansowanie, ARiMR
Walczą z wykluczeniem komunikacyjnym. Mieszkańcy powiatu elbląskiego będą mieli czym dojechać do lekarza

Powiat elbląski jest liderem w korzystaniu z możliwości, jakie daje rządowy program dofinansowania lokalnych linii autobusowych - podkreśla wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. W Elblągu podpisano umowę...

Zamknij
RadioOlsztynTV