Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Regiony
Do końca miesiąca koła gospodyń wiejskich muszą rozliczyć się z otrzymanych pieniędzy
Koła gospodyń wiejskich, które w minionym roku skorzystały z pomocy finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do końca miesiąca powinny złożyć sprawozdanie, na co wydały otrzymane pieniądze.
W 2019 r. Agencja przekazała kołom łącznie prawie 30 milionów złotych. W 2018 r. kwota ta była niemal dwa razy mniejsza. Od 29 listopada 2018 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów, do końca 2019 r. powstało 5,8 tysięcy nowych kół.
Łącznie w prowadzonym przez ARiMR rejestrze wpisano 8780 tego typu stowarzyszeń. Najwięcej z nich zarejestrowano w Wielkopolsce – 1350, na Lubelszczyźnie – 1136 i na Mazowszu – 1105. Otrzymane fundusze koła gospodyń wiejskich przeznaczają najczęściej na działalność społeczno-wychowawczą oraz oświatowo-kulturalną. Prawie jedna czwarta środków wydawana jest na rozwój kultury ludowej, a w szczególności kultury lokalnej, w tym zakup strojów ludowych.
Koła promują również przedsiębiorczość swoich członków. Na ten cel przeznaczają ponad 15 procent otrzymanego dofinansowania, m.in. na zakup wyposażenia AGD, artykułów kuchennych i spożywczych.
Redakcja: K. Ośko za PAP