Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dlaczego referendum skończyło się klęską?

Goście audycji My Wy Oni, od lewej Władysław Mańkut, Jarosław Słoma, Urszula Pasławska, Michał Wypij i Jerzy Szmit, fot. A.Socha

To był najdroższy sondaż w historii – tak Państwowa Komisja Wyborcza określiła wyniki wczorajszego referendum, które nie uzyskało wymaganej frekwencji i jego wyniki nie są wiążące.

Polacy pobili niechlubny rekord. W całym kraju do głosowania poszło zaledwie 7,8 procent uprawnionych. Na Warmii i Mazurach niecałe 7,3 procent. Natomiast organizacja i przeprowadzenie referendum kosztowało 83 miliony złotych.

O tym, co było przyczyną tak niskiego zainteresowania Polaków wczorajszym głosowaniem – dyskutowali uczestnicy audycji My, Wy, Oni w Radiu Olsztyn. Debatę prowadził Mirosław Sochacki:

00:00 / 00:00

Poseł PiS Jerzy Szmit uważa, że winę za bardzo niską frekwencję, ponosi były prezydent, który potraktował referendum, jako swoje koło ratunkowe po przegranej w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Ogłaszając referendum chciał przyciągnąć w drugiej turze elektorat Pawła Kukiza, który głosił postulaty zawarte potem w pytaniach.

Poseł PiS Jerzy Szmit

00:00 / 00:00

Jarosław Słoma z PO podkreślał, że instytucja referendum nie cieszy się w Polsce specjalnym poważaniem. Dodał, że PiS poszedł dokładnie drogą wytyczoną przez prezydenta Komorowskiego proponując drugie referendum przy okazji wyborów parlamentarnych.

Wiceprezydent Olsztyna (PO) Jarosław Słoma

00:00 / 00:00

Michał Wypij ze Zjednoczonej Prawicy uważa, że to referendum można było uratować dopisując dodatkowe pytania.

Lider Zjednoczonej Prawicy w Olsztynie Michał Wypij

00:00 / 00:00

Władysław Mańkut z SLD przypomniał, że Sojusz od początku był przeciwny referendum uważając, że sprawy zawarte w pytaniach nie interesują Polaków.

Lider SLD na Warmię i Mazury Władysław Mańkut

00:00 / 00:00
Z kolei posłanka PSL Urszula Pasławska przypomniała, że ludowcy chcieli odwołania referendum, a pieniądze, które miały być na jego organizację, przekazać rolnikom poszkodowanym w wyniku suszy. Ale nie można lekceważyć wyników tego referendum.

Poseł, wiceprezes PSL Urszula Pasławska

00:00 / 00:00
We wczorajszym referendum – za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu opowiedziało się prawie 79 procent głosujących.

Przeciwko utrzymaniu dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu opowiedziało się prawie 83 procent głosujących.

Z kolei prawie 95 procent głosujących poparło wprowadzenie ogólnej zasady rozstrzygania wątpliwości w przepisach prawa podatkowego na korzyść podatnika.

(wchr/as)

 

 

 

 

Więcej w referendum
Joanna Juchniewicz: referendum było elementem gry wyborczej

Nieprzekonująca kampania referendalna i niezrozumiałe pytania - to zdaniem dr Joanny Juchniewicz przyczyna niskiej frekwencji w niedzielnym referendum. Konstytucjonalistka z wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warmińsko...

Zamknij
RadioOlsztynTV