Debata nt. pracy emerytów i podwyżek wynagrodzeń
W Polskim Radiu Olsztyn odbyła się debata z udziałem przedstawicieli organizacji pracodawców i związków zawodowych. Gospodarzem audycji był Leszek Cimoch.
W debacie wzięli udział:
- Wiesław Łubiński – Business Centre Club
- Waldemar Klocek – Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu
- Jarosław Szunejko – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Rozmawiano o:
- Rządowym pomyśle wprowadzenia zasady „przechodzę na emeryturę tylko raz”
Wicepremier Mateusz Morawiecki zdementował pogłoski, że rząd zamierza zakazać dorabiania na emeryturze, ale powiedział, że rząd ma pomysł, żeby wprowadzić zasadę „przechodzę na emeryturę tylko raz”, czyli mogę po tym pracować, ale moja emerytura została naliczona mi w momencie, kiedy na nią przeszedłem. Będzie można pracować, ale kapitał emerytalny nie będzie już rósł. Dzisiaj jest tak, że emeryt może pobierać świadczenia i pracować, a kiedy ostatecznie zrezygnuje z pracy, zwrócić się o ponowne przeliczenie świadczenia. Pytanie, co ze składkami które zostały wypracowane pracując na emeryturze?
- O planach rządu na zróżnicowanie płacy minimalnej
Dziś płacę minimalną ustala się dla całego kraju po konsultacjach ze związkowcami i pracodawcami. W 2017 roku wyniesie ona 2 tysiące złotych. Według pomysłu ministerstwa rozwoju, wojewódzkie komisje dialogu społecznego mogłyby te najniższą pensje lokalnie obniżać. Korekta w dół byłaby możliwa gdyby zgodzili się na nią związkowcy, pracodawcy, samorządowcy i przedstawiciele rządu i mogłaby obowiązywać w wybranych województwach lub powiatach. Tam gdzie bezrobocie jest dużym problemem obniżka miałaby zachęcać przedsiębiorców do inwestycji i rozruszać zatrudnienie. Pracodawcom taki pomysł może się spodobać ale czy spodoba się związkowcom ?
- O tym kiedy wzrosną płace Polaków?
Polska Agencja Prasowa z okazji 20-lecia naszego kraju w OECD zapytała szefa organizacji Angala Gurrie kiedy place Polaków wzrosną? Odpowiedział: wtedy kiedy ich produktywność wzrośnie. To znaczy, kiedy będą w stanie więcej i z lepszą jakością produkować w ciągu godziny, dniówki, tygodnia czy miesiąca. Zwiększenie produktywności zależy nie tylko od pracowników, ale od kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa, od jakości zamawianych materiałów czy od ceny za prąd. Jak zwiększyć produktywność? Szef OECD odpowiada, że przez podnoszenie kwalifikacji pracowników i przez inwestycje.
Posłuchaj debaty pracodawców i związkowców
(bsc)