Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Czym Kopernik naraził się dawnym mieszkańcom Elbląga? „Nie za bardzo go lubiano”

fot. Przemysław Getka

Z okazji Roku Kopernika radni Elbląga postanowili odnotować to rocznicowe wydarzenie. Kopernik większość życia spędził w oddalonym o zaledwie 30 kilometrów Fromborku. W Elblągu bywał często w różnych rolach – od sekretarza biskupa po dyplomatę. 

Towarzyszył np. swojemu wujowi biskupowi, który w Elblągu składał hołd królowi polskiemu. Szukał też wsparcia militarnego, kiedy organizował obronę Olsztyna. Co ciekawe nie był tu specjalnie szanowany za życia. Czym się naraził elblążanom wyjaśnia regionalista Juliusz Marek.

Nie za bardzo go lubiano, bo postulował zamknięcie mennicy w Elblągu, która biła oszukany, zły pieniądz. Jest opowieść, że w jednym z karnawałowych przedstawień wykpiwano Kopernika, ale nie musiał się chyba raczej przejmować.

00:00 / 00:00

Już sto lat później, kiedy nie wolno było szerzyć dokonań kanonika warmińskiego, to protestancki i oświecony Elbląg mocno promował jego dzieła. Dziś także Mikołaj Kopernik jest szanowany. Ma w Elblągu ulicę i kilka instytucji noszących jego imię.

W Olsztynie zainaugurowano Rok Mikołaja Kopernika

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, dyplomata, Mikołaj Kopernik, sekretarz, mennica
„Ferie w mieście nie oznaczają ferii w domu”. Co proponuje Elbląg uczniom?

W czasie zimowych ferii 15 tysięcy uczniów elbląskich szkół może liczyć na wiele propozycji spędzenia wolnego czasu w mieście. W ich organizację zaangażowały się placówki i...

Zamknij
RadioOlsztynTV