Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie zainaugurowano Rok Mikołaja Kopernika

Fot. P. Getka

W Olsztynie zainaugurowano wojewódzkie obchody Roku Kopernika. Z tej okazji mieszkańcy mogli uczestniczyć w festynie historycznym oraz oglądać inscenizację oblężenia olsztyńskiego zamku przez Krzyżaków – w widowisku wzięło udział 50 rekonstruktorów, będą m.in. strzały z hakownic.

Wszystko rozpoczęła msza święta w konkatedrze pw. św. Jakuba. Kościół ten został zbudowany w XIV wieku podczas pobytu w Olsztynie Kopernika, który w nim bywał. W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej otwarto nową wystawę o Koperniku.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Na scenie staromiejskiej przy bibliotece wojewódzkiej odbył się festyn z okazji obrony Olsztyna przed Krzyżakami. W programie były m.in. pokazy walk rycerskich, wystawę sprzętu Wojska Polskiego z 9. Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, a także koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Balladum połączony z mini warsztatami tańców dawnych.

Prawdziwą gratką była inscenizacja obrony zamku przed Krzyżakami, która odbyła się przy olsztyńskim zamku.

W inscenizacji weźmie udział 50 rekonstruktorów, którzy zaprezentują epizody z okresu, kiedy Mikołaj Kopernik przygotowywał olsztyński zamek do obrony przed atakiem wojsk zaciężnych zakonu krzyżackiego. Mam nadzieję, że nasza inscenizacja będzie widowiskowa ze względu na miejsce, huk hakownic i opowieść historyczną, która będzie towarzyszyła widowisku.

– zapowiadał Sebastian Mierzyński z olsztyńskiego zamku.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

W całym kopernikańskim roku w województwie warmińsko-mazurskim ma odbyć się około stu różnych wydarzeń nawiązujących do Mikołaja Kopernika.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

We Fromborku odbędą się także uroczyste obchody rocznicy urodzin Kopernika (19.02), po świętach wielkanocnych zaplanowano sesję profesorów i wykładowców historii Kościoła z całego kraju, a w maju sesję naukową Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie także jubileusz śmierci (24.05) wielkiego astronoma, który spoczywa w katedrze we Fromborku.

To wydarzenie będziemy przeżywać 21 maja. Chcemy, żeby była to okazja do spotkania się przy grobie Mikołaja Kopernika

– mówił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Wiadomo również, że biskupi z Konferencji Episkopatu Polski będą w czerwcu obradować na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma w planach włączenie się w ogólnopolską inaugurację Kongresu Kopernikańskiego. Wydział Teologii przygotuje specjalną konferencję, na UWM odbędzie się też 11. Zjazd Polonii Medycznej połączony z 4. Zjazdem Lekarzy Polskich. W czerwcu uczelnia zorganizuje natomiast konferencję LOFAR Meeting (LOFAR to organizacja, która zarządza funkcjonowaniem radioteleskopów kosmicznych. Jeden z nich jest zlokalizowany w warmińskich Bałdach).

00:00 / 00:00

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest jednym z organizatorów Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbędzie się w 2023 roku w Toruniu, Krakowie i Olsztynie. Przygotowują go wspólnie z UWM Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Polska Akademia Nauk. Inauguracja Kongresu odbędzie się 19 lutego w Toruniu, w 550. rocznicę urodzin astronoma.

W czerwcu UWM będzie organizatorem wydarzeń odwołujących się do dziedzictwa Mikołaja Kopernika. Nie zabraknie też inicjatyw o charakterze np. artystycznym, a nawet rozrywkowym, bo o promocję Roku Kopernika zadbają m.in. organizatorzy studenckiej zabawy – Kortowiady.

Na ścianie jednego z domów studenckich w miasteczku uniwersyteckim Kortowo powstał mural poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Jest autorstwa absolwentki Wydziału Sztuki i jednocześnie graficzki UWM Małgorzaty Śpiewak.

Wojewoda Artur Chojecki ma nadzieję, że wydarzenia związane z jubileuszami Kopernika zdominują różne obszary życia w tym roku. Życia naukowego i społecznego.

Jeśli wspomnimy, że 40 lat swojego życia spędził na Warmii, to naturalnym wydaje się, że wspólnie chcemy te wydarzenia upamiętniać

– podkreślał Chojecki.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Mikołaj Kopernik spędził na Warmii większość swojego życia. Historia ocenia, że był też jej najznamienitszym mieszkańcem. Oprócz astronomii zajmował się bowiem polityką, był lekarzem, kartografem i ekonomistą. Mieszkał na zamku w Lidzbarku Warmińskim, opiekował się murami Olsztyna i pracował na fromborskim wzgórzu.

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480. rocznica jego śmierci. Mikołaj Kopernik spędził na Warmii większość swojego dorosłego życia. Był to jego najbardziej twórczy okres, znaczony wielkimi odkryciami.

Program sobotnich (21.01) obchodów:

10.00-11.00 Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

  • Msza św. inaugurująca Rok Mikołaja Kopernika

11.00-15.00 Scena staromiejska

  • Festyn z okazji obrony Olsztyna przed Krzyżakami przez Mikołaja Kopernika. W programie m.in. pokazy walk rycerskich, pokazy i wystawa sprzętu Wojska Polskiego z udziałem 9. Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, koncert muzyki dawnej w wykonaniu „Balladum” połączony z miniwarsztatami tańców dawnych

11.00-13.00 Kawiarnia „Moja” Stare Miasto

  • Bezpłatne kulinarne warsztaty z wypiekania Marcepana Królewieckiego o godz. 11.00 i 13.00 (wiek 6+, ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia: ala@kawiarniamoja.pl)

11.30-12.00 Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

  • Otwarcie wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi

12.15-12.45 Scena staromiejska

  • Uroczyste rozpoczęcie Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim

14.30-15.30 Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

  • Inscenizacja Obrony Zamku przez Mikołaja Kopernika

Autor: M. Lewiński/B. Gajlewska/UWM/PAP
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w muzeum, zamek, Mikołaj Kopernik, inscenizacja, video, rocznica śmierci, obchody wojewódzkie, Rok Mikołaja Kopernika, rocznica urodzin
Nastolatkowie „grają” w msze święte. Nowy trend dotarł na Warmię i Mazury

Nowy trend gry w wirtualne msze święte dotarł do szkół na Warmii i Mazurach. Uczniowie przyznają, że to ciekawe zjawisko, które traktowane jest całkiem poważnie. Nastolatkowie...

Zamknij
RadioOlsztynTV