Czy sztuczna inteligencja wpływa na rynek pracy? W Olsztynie trwa konferencja na ten temat
Sztuczna inteligencja to najpotężniejsza technologia przyszłości, która już teraz wpływa na rynek pracy. W Olsztynie trwa konferencja na ten temat.
Spotkanie zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie. Jesteśmy kreatorem tego, co dzieje się na rynku i już od kilku lat obserwujemy udział nowych technologii w tym sektorze – powiedziała dyrektor urzędu Bożena Piątek.
Są to wirtualni konsultanci, praca zdalna, zakupy w Internecie. Dużo jest takich przykładów. Właściwie nie ma dziedziny w życiu, w której jej by nie było, bo ona jest z nami od lat. Rozwija się szybko i prężnie, że trudno przewidzieć, co nasz świat zastanie za kilka miesięcy czy lat. Chcemy tą konferencją pokazać, że ona już jest. Nie jest groźna. Spróbujmy z niej zaczerpnąć, co w niej jest najlepsze
– podkreśliła.
– Trudno mówić o zawodach przyszłości bez wspominania o sztucznej inteligencji – dodał profesor Piotr Szczuko z Politechniki Gdańskiej. To nowoczesne narzędzie, które pozwala przyśpieszyć wiele mozolnych czynności.
Spodziewamy się, że pomoże bardzo istotnie w przetwarzaniu dokumentów w przetwarzaniu tekstu. Wspomagać nas będzie w projektowaniu, w pracy kreatywnej, raportowaniu i wielu innych czynnościach. Najważniejsze jest to, że rola człowieka w tych wszystkich zadaniach będzie bardzo istotna, wbrew temu, jakie obawy wokół sztucznej inteligencji narastają
– zaznaczył.
– Są takie sektory, które zostaną wyparte, ale to wcale nie jest złe – mówiła dyrektor WUP Bożena Piątek. W ocenie Piątek nie ma dziś dziedziny, w której nie byłoby nowych technologii. Te wciąż rozwijają się i trzeba być przygotowanym na to co przed nami, a co ważniejsze – wziąć z tych zmian to, co dla nas najlepsze.
Zdaniem profesora Szczuko obawy wywołało wprowadzenie do użytku narzędzia pod nazwą czat GPT. To pokazało coś, co dotychczas wielu wydało się niemożliwe. Program komputerowy, który pozwala na rozmowę z nim jak z drugim człowiekiem, ekspertem w jakiejś dziedzinie. Czy taki ekspert może zastąpić prawdziwego pyta profesor Szczuko i odpowiada, że nie. Chodzi o kryterium ludzkiej odpowiedzialności za to, co zostało wdrożone. Narzędzie zawsze będzie jedynie dodatkiem.
Konferencja „(Nie)ludzkie oblicze sztucznej inteligencji. Szanse i wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji” zainaugurowała rozpoczynający się w regionie tydzień kariery.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski