Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy na Warmię i Mazury trafi ponad 28 miliardów złotych z unijnego budżetu?

Fot. W-MUW

770 miliardów złotych ma trafić do Polski w ramach unijnego budżetu na kolejne lata. Możliwe, że do warmińsko-mazurskiego spłynie 28,5 miliarda. Konferencje prasowe wojewodów na ten temat odbyły się w całym kraju.

Na rządowym portalu czytamy, że

pieniądze te pomogą wzmocnić polską gospodarkę oraz umożliwią szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Unijne środki planujemy zainwestować m.in. w rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

W ramach unijnego budżetu możemy liczyć na niemal 137 miliardów euro bezzwrotnych środków, z czego prawie 109 miliardów euro z Wieloletnich Ram Finansowych oraz ponad 28 miliardów euro z instrumentów Funduszu Odbudowy.

W przeliczeniu na złotówki to 770 miliardów, czyli wszystkie środki unijne przeznaczone dla Polski na 7 najbliższych lat. Jak mówił wojewoda Artur Chojecki, na Warmię i Mazury może trafić ponad 28,5 miliarda złotych:

Jeśli kwotę ogólną podzielimy na liczbę mieszkańców, to do naszego województwa powinna trafić właśnie taka pula (…) Od 2004 roku do województwa warmińsko-mazurskiego spłynęło z Unii Europejskiej, około 39 miliardów złotych.

00:00 / 00:00

Polska uzyska środki m.in. z polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej, Instrumentu na rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Mają też być pieniądze na inwestycje – podkreślał obecny na konferencji prasowej Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim:

Przed nami jest wiele zadań: dokończenie drogi numer 16, dokończenie modernizacji portu w Elblągu, inwestycje w rozwój nowych technologii i przemysłu, którego tak na Warmii i Mazurach potrzebujemy.

00:00 / 00:00

Już wiadomo, że Krajowy Plan Obudowy, czyli część unijnego budżetu, poprze w Sejmie Lewica, która postawiła następujące warunki.

Minimum 30 procent środków ma trafić do samorządów, 850 milionów euro ma wesprzeć szpitale powiatowe, 300 milionów euro ma trafić do najbardziej pokrzywdzonych branż w związku z covidem. Mają być też zagwarantowane pieniądze na budowę 75 tysięcy tanich mieszkań pod wynajem

– zaznaczył w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn sekretarz generalny SLD, poseł Lewicy Marcin Kulasek.

00:00 / 00:00

Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek w Sejmie mógł zagłosować przeciwko zdobyciu i wykorzystaniu tych środków – mówiła na konferencji prasowej posłanka PiS Iwona Arent.

00:00 / 00:00

Nie wiadomo jeszcze jak zagłosują w tej sprawie pozostałe klubu opozycyjne, w tym największy Koalicji Obywatelskiej. Wątpliwości co do przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy ma współtworząca Zjednoczoną Prawicę Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

Aby skorzystać z unijnego budżetu, wszystkie państwa Unii muszą zaakceptować decyzję w sprawie zasobów własnych, zgodnie ze swoimi konstytucyjnymi wymogami. W przypadku Polski oznacza to, tak jak do tej pory, ratyfikację decyzji na podstawie ustawy.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, euro, Unia Europejska
„Są zabezpieczone środki na modernizację i rozbudowę Uranii”. Radni Olsztyna przyjęli poprawki do budżetu

Olsztyńscy radni przyjęli, podczas sesji, poprawki do tegorocznego budżetu miasta. Decyzja umożliwia uruchomienie procedury podpisania umowy na rozbudowę i modernizację hali widowiskowo-sportowej Urania. Władze Olsztyna zapewniają,...

Zamknij
RadioOlsztynTV