Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciąg dalszy afery węgorzowej. Przed sądem zeznawał współoskarżony

Proces prof. Dariusza K. z UWM, który miał rozmnażać węgorze w warunkach sztucznych. Fot. D. Grzymska

Proces toczy się przeciwko uczonemu UWM, który chciał rozmnażać węgorze w sztucznych warunkach. Zespół profesora Dariusza K. pozyskał na ten cel około 25 milionów złotych z Unii Europejskiej i rozpoczął zakrojone na światową skalę badania.

Teraz prokuratura zarzuca mu, że projekt był nieodpowiednio rozliczany, a pieniądze „rozchodziły się” bez potwierdzenia w dokumentach. Sprawa znalazła swój finał w sądzie okręgowym w Olsztynie. Dziś odbyła się kolejna rozprawa, na której zeznawał świadek współoskarżony w tej sprawie. Dr Krzysztof K. przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze. Powołała go obrona, by wykazać, że kłamał m.in. w sprawie podpisywania – jak mówił – umów na pracę, której nie wykonał. Dr Krzysztofa K. skonfrontowano z innym naukowcem Sławomirem K., który potwierdził jego zeznania.

Jeśli wyrok będzie korzystny dla uczelni, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie chciał odzyskać od uczonego Dariusza K. 2,5 miliona złotych dotacji, które musiał zwrócić Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Autor: D.Grzymska
Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, profesor, UWM, węgorze, sąd okręgowy, węgorz, dariusz k., unijne dotacje
Kosztowne konsekwencje próby wręczenia drobnej łapówki za równie drobne przewinienie

62-letni elblążanin Andrzej S. usłyszał wyrok 12 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem kary na rok. - Wszystko stało się z pośpiechu - tłumaczył mężczyzna zatrzymany przez...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV