Castrum Geckenstein – Medyny
W pobliżu miejscowości Medyny, oddalonej około 4 kilometry od Lidzbarka Warmińskiego, nad rzeczką Symsarną wznosił się zameczek „Castrum Geckenstein” Później historia o nim milczy. Zamek wzmiankowany jest w źródłach pisanych z lat 1320 i 1340. Dziś jedynym dowodem jego istnienia jest szczególne ukształtowanie terenu – ogromna góra wypiętrzona u podnóża rzeki.
Pierwsza nazwa wsi (Medin) świadczy o tym, że pochodzi ona od pruskiej nazwy las. Prawdopodobnie nazwa, która występuje w akcie lokacyjnym, wzięła swoją nazwę od zalesienia terenu. Pojawiła się tam także wzmianka o możliwości umocnienia góry Geckenstein. Jednoznacznie można tłumaczyć, że miejscowość była opuszczonym grodziskiem pruskim, które ówczesny biskup warmiński – Eberhard – pozwolił na nowo umocnić.
Medyny były położone strategicznie. Wzdłuż rzeki Symsarny wiódł niegdyś szlak komunikacyjny, o czym świadczy założenie w pobliżu miejscowości karczmy. Można przypuszczać, że założenie zamku było ważne dla włodarzy Warmii Biskupiej, gdyż ziemie były najeżdżane często przez książąt litewskich. Zameczek mógł więc pełnić funkcję strażnicy, z której możliwe byłoby ostrzeganie o najazdach wrogich wojsk.
Na niezwykłą wyprawę zaprasza Robert Lesiński.