„Była niezwykle istotną postacią w historii Polski”. W Gołdapi uczczono pamięć Anny Walentynowicz
W Gołdapi odsłonięto tablicę upamiętniającą współzałożycielkę Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności” Annę Walentynowicz. W ośrodku odosobnienia w tym mieście Walentynowicz była internowana w 1982 roku.
Dzisiejsza uroczystość została przygotowana przez gdański i białostocki oddziały Instytutu Pamięci Narodowej – informuje Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku:
Anna Walentynowicz brała udział w antykomunistycznych protestach robotniczych w Trójmieście i w strajku w Stoczni Gdańskiej w 1970 r. Współorganizowała obchody rocznic Grudnia’70 i kultywowała pamięć ofiar komunistycznego mordu robotników. Była prześladowana i wielokrotnie aresztowana.
Walentynowicz była również inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki, przeprowadzonego od 18 lutego 1985 roku do 31 sierpnia 1986 roku w Krakowie. W 2006 roku otrzymała Order Orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem. Była w polskiej delegacji udającej się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio