Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Członkowie warmińsko-mazurskiej „Solidarności” przystąpili do strajku mimo uzgodnień centrali związku z rządem

Fot. P.Getka

Ze wstępnych sygnałów wynika, że większość członków NSZZ „Solidarność”, mimo podpisania porozumienia z rządem, podjęła strajk w szkołach – poinformowała szefowa regionalnej sekcji oświaty i wychowania na Warmii i Mazurach Bożena Kowalska.

Jak zaznaczyła, dokładne dane są jeszcze zbierane od poszczególnych międzyzakładowych organizacji związkowych.

Większość z ponad 2 tysięcy członków związku w regionie przystąpiła do strajku w szkołach. Ja też pojechałam rano do swojej szkoły i podpisałam listę strajkujących

Zdaniem Kowalskiej, porozumienie podpisane ze stroną rządową nie spełnia oczekiwań związkowców z Warmii i Mazur. Jak przypomniała, jeszcze pod koniec marca uchwały o proklamowaniu strajku podjęło 15 z 17 organizacji międzyzakładowych warmińsko-mazurskiej „Solidarności”.

Nawet jeśli pan przewodniczący Proksa podpisał wczoraj porozumienie, to nie było żadnej uchwały, która by nam zakazywała strajkować, ani ze strony krajowej sekcji, ani z ramienia komisji krajowej.

Porozumienie podpisali w niedzielę wieczorem przedstawiciele strony rządowej z wicepremier Beatą Szydło i reprezentanci „S” z szefem krajowej oświaty i wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszardem Proksą na czele. Zakłada ono, że od września po wdrożeniu podwyżki wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wyniesie 2780 zł, kontraktowego – 2860 zł, mianowanego – 3248 zł, dyplomowanego – 3815 zł.

Dziś Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania zaapelowała do zrzeszonych w związku nauczycieli o nieprzyłączanie się do akcji strajkowej prowadzonej przez inne centrale związkowe. Poinformowała, że rząd zrealizował większość postulatów „S”, a porozumienie zawarte z rządem jest korzystne. Do strajku przystąpiła część nauczycieli-związkowców z oświatowej „Solidarności” m.in. z województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego.

fot. Przemysław Getka

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, szkoła, strajk, protest, edukacja, klasa
Krzysztof Nowacki: Od rana do kuratorium napływają informacje, w których szkołach podjęto akcję strajkową i odwołano zajęcia

Rano nie było jeszcze wiadomo w ilu szkołach warmińsko-mazurskiego zostały odwołane zajęcia dydaktyczne. Informacje dotyczące strajku wciąż napływają do Kuratorium Oświaty - mówił w Porannych pytaniach...

Zamknij
RadioOlsztynTV