Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Brakuje chętnych do zostania rodziną zastępczą. Dzieci potrzebują pomocy

Fot. Adobe Stock

Brakuje rodzin zastępczych, a dzieci kierowanych do pieczy zastępczej jest coraz więcej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2021 roku taką opieką objętych było ponad 72 tysiące małoletnich pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodziny naturalnej.

W porównaniu z 2020 liczba ta wzrosła o ponad jeden procent. Tendencja – według ekspertów – utrzymuje się. Decyzja o zostaniu rodziną zastępczą nie jest łatwa. Mariusz Szczyglak z Waplewa pod Olsztynkiem, który prowadzi zawodową rodzinę zastępczą, mówi o wielu czarnych stronach takiej decyzji.

To bardzo ciężka praca. Dzieci, które kierowane są do rodzin zastępczych, mają dużo deficytów, zwłaszcza zdrowotnych. Wiele z nich ma stwierdzony syndrom FAS, czyli poalkoholowy zespół płodowy. Są też dzieci obciążone ADHD czy autyzmem. Zazwyczaj sprawiają problemy wychowawcze, co wynika z braku odpowiednich wzorców.

00:00 / 00:00

Nasz rozmówca ze swoją żoną i dziećmi stworzyli rodzinę zastępczą dla 7 dzieci. Dziś pod ich opieką pozostaje 5. Jak mówił Mariusz Szczyglak, nie żałuje podjęcia takiej decyzji. Radość daje mu codzienna obserwacja postępów jego podopiecznych.

00:00 / 00:00

Tylko w powiecie olsztyńskim działa 21 zawodowych i 180 niezawodowych rodzin zastępczych. Według szacunków do zaspokojenia potrzeb potrzeba ich jeszcze co najmniej 10.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rodzina zastępcza, powiat olsztyński, główny urząd statystyczny, piecza zastępcza, zawodowa rodzina zastępcza
Rodziny zastępcze na wyjątkowej wystawie

Nietypowa wystawa w Domu Kultury w Sząbruku w gminie Gietrzwałd. Prezentacja przedstawia rodziny zastępcze z powiatu olsztyńskiego. To część kampanii Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV