Bon dla nauczyciela na laptopa – komu przysługuje i jak z niego skorzystać?
Bon dla nauczyciela to forma wsparcia finansowego przewidzianego w ustawie, która weszła w życie 7 lipca 2023 roku. Środki mają być przeznaczone na inwestycję w nowy sprzęt komputerowy, co ma celu wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych kadry pedagogicznej. Komu przysługuje prawo do otrzymania bonu? Kiedy mija termin składania wniosku? Sprawdźmy.
- Bon dla nauczyciela na zakup laptopa – jaki sprzęt można za niego kupić?
- Nauczyciele w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych – komu jeszcze przysługuje bon?
Bon dla nauczyciela na zakup laptopa – jaki sprzęt można za niego kupić?
Bon dla nauczyciela na zakup laptopa wynosi 2500 zł. Wielu pedagogów zastanawia się jednak, jaki rodzaj sprzętu elektronicznego może kupić za pomocą otrzymanego wsparcia finansowego. W ramach programu można nabyć tradycyjnego laptopa bądź też laptopa przeglądarkowego. Należy jednak pamiętać o tym, że wybrany model musi spełniać minimalne wymagania techniczne zawarte w rozporządzeniu MEN.
Jeśli chodzi o wspomniane urządzenia, trzeba zadbać m.in. o to, aby jego wydajność wynosiła ok. 1200 punktów CrossMark. Nie bez znaczenia pozostaje pamięć RAM – ta powinna wynosić min. 8GB. Dysk SSD o pojemności 256 GB to podstawa, podobnie jak zasilacz sieciowy przystosowany do polskiego standardu. Laptop musi pracować przy zasilaniu baterią przynajmniej przez 6 godzin (360 minut), a przekątna ekranu nie powinna być mniejsza niż 13 cali. Nie bez znaczenia jest złącze umożliwiające podłączenie wideo czy wbudowane głośniki stereo.
Nauczyciele w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych – komu jeszcze przysługuje bon?
Dla kogo bon na laptop dla nauczyciela? Podobne pytanie zadaje sobie wiele osób z sektora oświaty. Według ustawy, prawo do otrzymania dofinansowania na zakup przenośnego komputera mają nauczyciele publicznych szkół podstawowych, jak i niepublicznych szkołach podstawowych, którzy prowadzą lekcje w klasach od IV do VIII. W praktyce mowa nie tylko o obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, ale również dodatkowych aktywności w tym m.in. zajęć językowych czy też wyrównawczych.
Na bon mogą liczyć również wychowawcy pracowników pedagogicznych, a także nauczyciele w niepublicznych szkołach artystycznych, ale pod warunkiem, że posiadają uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.
Należy mieć na uwadze to, że świadczenie wypłacane jest nauczycielom i innym pracownikom z sektora pedagogicznego tylko i wyłącznie wtedy, gdy mogą zaświadczyć o trwającym obowiązku świadczenia pracy na dzień 30 września 2023 r. Ponadto Ministerstwo Edukacji i Nauki, jak również Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że o bon mogą starać się również pracownicy oświaty przebywający na urlopach: macierzyńskim, wychowawczym czy też rodzicielskim.
Każdy uprawiony ma na złożenie wniosku 30 dni od daty widniejącej w harmonogramie udostępnionym na stronie rządowej. Dla każdej grupy nauczycieli ustalono inną datę rozpoczęcia składania wniosków.
Artykuł sponsorowany