Bliższe spotkania – 02.04.2020
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu oraz grupy wsparcia podczas epidemii to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiała Małgorzata Sadowska
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u około jednego procenta dzieci. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W 2007 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zdecydowała, że tego dnia można okazywać wsparcie osobom z autyzmem i ich rodzinom. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.
O wsparciu dla osób z autyzmem mówiła Wanda Agnieszka Jabłońska, prezes Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.
Epidemia koronawirusa odbija się lub odbije na większości pól aktywności gospodarczej. Skutki ekonomiczne czy gospodarcze – ich wymiar jeszcze przed nami. Lokalni przedsiębiorcy i właściciele firm z Olsztyna również sięgają po różne sposoby, aby po prostu przetrwać. O formach pomocy dla lokalnego biznesu mówiła Małgorzata Grajewska – Dalasińska, właścicielka marki odzieżowej WOW HAND MADE, która na Facebooku założyła grupę „Kupuję lokalnie – Olsztyn”.
W dobie epidemii koronawirusa wiele osób, organizacji i zakładów pracy wspiera służby medyczne między innymi szyjąc maseczki dla szpitali, placówek medycznych i opiekuńczych. Elementem ochrony może także być przyłbica założona na głowę, która osłoni jednocześnie oczy, nos i usta.
W całej Polsce zaczęły się tworzyć grupy, które chciałyby pomóc szpitalom. 19 marca ruszyła akcja drukowania sprzętu dla szpitali na drukarkach 3D. O tym, jak to wygląda, mówił Adam Wyrwas, uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych i Komunikacyjnych w Olsztynie, koordynator akcji drukowania elementów potrzebnych do złożenia przyłbic na drukarkach 3D.
Do akcji przyłączyła się także Magdalena Czyczyn, nauczycielka języka polskiego Zespołu Szkół Elektronicznych i Komunikacyjnych w Olsztynie, która wspiera Adama Wyrwasa.
Kwarantanna domowa – izolacja i opieka nad dziećmi nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Emocje czasem wymykają się spod kontroli. Pojawia się lęk, gniew. Co zrobić, żeby było trochę lepiej? Radziła Agnieszka Ewalt, nauczycielka, trenerka Rozwójnicy.pl.
Redakcja: A. Chmielewska za D.Kucharzewska