Jadłostacja
Barszcz ukraiński
Grekokatolicy obchodzą święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli o 13 dni później niż katolicy. Przypadają według kalendarza gregoriańskiego na 6,7 i 8 stycznia. Wieczerza wigilijna, jedyny posiłek w ciągu dnia poprzedzającego święta Bożego Narodzenia, rozpoczyna się od modlitwy. Wierni dzielą się prosforą, czyli wypiekanym przaśnym chlebem – odpowiednikiem opłatka. Na stołach pojawią się tradycyjne potrawy jak: karp w galarecie, pierogi z grzybami i kapustą, czy barszcz z uszkami. Muszą to być dania postne, do których jeszcze do niedawna nie wolno było dodawać nabiału. Ale już w drugim i trzecim dniu świąt można jeść potrawy mięsne.
W Polsce kościół grekokatolicki liczy ok. 50 tysięcy wiernych, z czego aż ok. 10 tysięcy mieszka na Warmii i Mazurach.
Z szacunku dla społeczności prawosławnej dziś w Jadłostacji barszcz ukraiński, autorstwa Sylwii Malinowskiej z Różnowa.
Składniki: buraki, żeberka wędzone, włoszczyzna, fasola, kapusta świeża, zakwas buraczany (ewentualnie sok z cytryny lub ocet jabłkowy), grzyby, czosnek,śmietana, masło klarowane, przecier pomidorowy i przyprawy: sól, pieprz, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie i troszkę cukru.
Poprzedniego dnia namoczyć fasolę i podgotować. Podgotować także pokrojone buraki z odrobiną soli i cukru (dolać do zupy wraz z wodą, w której się gotowały). Zrobić wywar z żeberek wędzonych ( z listkiem laurowym i zielem angielskim), do którego wrzucić podsmażone na maśle warzywa: por, marchew i seler. Zrobić wywar z suszonych grzybów i dodać do zupy wraz z wodą, w której się gotowały. Tak samo postąpić z poszatkowaną kapustą, którą dobrze jest podgotować i wraz z wodą przelać do zupy. Po półgodzinnym gotowaniu zupy zakwasić albo zakwasem z buraków lub sokiem z cytryny albo octem jabłkowym. Wrzucić 2 łyżeczki dobrego przecieru pomidorowego. Doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Podawać ze śmietaną lub bez. Pycha!!! 🙂
Fotorelacja:
Posłuchaj audycji: